ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP seçim çalışmasını Bursa'da sürdürdü

HDP seçim çalışmalarına hız kazandırırken Pervin Buldan ve milletvekillerinden oluşan heyet Bursa'da siyasi parti ve demokratik kitle örgütleriyle bir araya geldi.

Etkin Haber Ajansı / 21 Nisan 2018 Cumartesi, 16:08

İSTANBUL - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, seçim çalışmaları kapsamında Bursa'da temaslarda bulundu. HDP milletvekilleri Hüda Kaya, Garo Paylan, Müslüm Doğan ve Ertuğrul Kürkçü'nün yer aldığı heyete HDP eski Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ile HDP MYK, PM ve Kadın Meclisi üyeleri eşlik etti.

Siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcisiyle bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan yaptığı konuşmada "15 Temmuz darbe girişiminden sonra AKP darbeyi bahane ederek ülkeyi OHAL'e soktu ve KHK'lerle beraber darbeyi kendi lehine çevirmeye çalıştı. Bunu bir nebze de olsa başardı; çünkü devletin tüm imkanlarını kullandı. Kendisi gibi olmayan, kendisi gibi düşünmeyen, hareket etmeyen, herkesi tasfiye etmeye başladı. HDP'den başladı, Kürtlerle, farklı inançlarla devam eden bir süreç yaşandı ve bunun devam ettiği bir noktadayız. Özellikle Kerkük'le başlayan ve Efrin'le devam eden işgal girişimleri Kürt halkının kazanımlara saldırılar başladı. Kürtlerin bölgesel statüleri AKP hükümetini rahatsız etti. Kürtlere yapılan bu saldırılar sadece Kürtleri değil, Türkiye'yi bir savaş sarmalının içerisine soktu. Bununla birlikte bu zararı Türkiye'de yaşayan tüm topluma yaşattı. Savaş sadece bir tarafı etkileyen bir şey değildir. Savaş nerede yapılırsa yapılsın orada yaşayan tüm toplumu etkiler” dedi.

Suriye'deki savaşa değinen Buldan, "Suriye'ye atılan her bir bombanın, Suriye'de sıkılan her bir kurşunun, Türkiye toplumunun sofrasına atıldığını da ifade etmek isterim. Savaş politikası ile birlikte ekonomiden, siyasi krizlere kadar Türkiye bu dönem en itibarsız, istikrarsız dönemini yaşıyor. Her türlü sorunun diyalogla çözülmesini ifade etmemize rağmen bu politikalarından vazgeçmediler. Bu politikaları yaparken kendi iktidarlarının hesabını yaptılar. Ama görüyoruz ki savaş, onlara tek bir puan getirmedi. Çünkü Türkiye toplumu demokrasiden, özgürlükten, eşitlikten yana bir tavır sergiledi" şeklinde konuştu.

ADAYIMIZ TÜRKİYE TOPLUMUNU KUCAKLAYACAK

AKP-MHP olmadan herkesin yapacağı, üstleneceği görev ve sorumlulukların olduğunu belirten Buldan, "Bunun ilk fırsatı 24 Haziran'dır. Bunun için herkesin çok güçlü bir şekilde, bir arada olması gereken bir döneme girdik. Biz HDP olarak artık son toplantılarımızı karar mekanizmalarımızda yapıyoruz. En kısa zamanda adayımızı Türkiye toplumuna açıklayacağız. Adayımızın, Türkiye toplumunu kucaklayacak bir isim olmasına dikkat edeceğiz. Türkiye'de demokrasiyi, kardeşliği, barışı, özgürlüğü savunan, gençliğin, kadınların sorunlarına ilgilenen bir adayımız olacak. Umut ediyor ve diliyoruz ki, diğer muhalefet partilerin de çıkaracağı aday ifade ettiğimiz niteliklere sahip olur. Yoksa hepimiz kaybedeceğiz. Kaybedecek hiçbir şeyimiz olmamalıdır. Kazanmak, başarmak Türkiye’yi değiştirmek için çalışmalıyız. Bir kez daha umudu vaat edeceğiz. Birlikte yaşamanın koşullarını ortaya koyacağız. Bu seçim hepimizin kaderini değiştirecek bir seçimdir. Türkiye'nin geleceği açısından kaderimizi belirleyeceğimiz bir seçim. Bir olalım, birlik olalım, hep birlikte başaralım, kazanalım. Yarınlar hepimizin olsun" ifadelerini kullandı.