ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK'ten cinsel istismara karşı duyarlılık çağrısı

KESK Van Şubeler Platformu, cinsel istismar yasa tasarısının istismarı önleyemeyeceğine dikkat çekerek, toplumun tüm kesimini duyarlı olmaya çağırdı.

Etkin Haber Ajansı / 20 Nisan 2018 Cuma, 15:37

VAN - KESK Van Şubeler Platformu, cinsel istismar yasa tasarısına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Eğitim-Sen Van Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısında dönem sözcüsü Seher Kadiroğlu basın açıklaması okudu.

Kadiroğlu, söz konusu tasarının istismarı önlemeyi değil, cezaları ağırlaştırarak, fail cezalandırmakla sınırlı olduğunu söyledi. Mevcut hukuk sistemine göre 18 yaş altındaki tüm bireylerin çocuk olarak kabul edildiğini kaydeden Kadiroğlu, bu tasarıya göre, faile verilecek cezalar çocuğun 12 yaş altı ve üstü olmasıyla değişebileceğine dikkat çekti.

Çocuk yaşta evlendirilmelere değinen Kadiroğlu, 12-15 yaş arası çocuklar için "rıza arama" gibi tehlikeli bir durumla karşı karşıya olunduğunu belirtti.

Van'da düzenlenen "Evlilik Fuarı"nda, kına kıyafeti giydirilerek, çocukların istismara maruz bırakıldığını vurgulayan Kadiroğlu, "Sermayedarlar eliyle yapılan bir istismardır. Valilik derhal bu istismarın önüne geçmelidir. Konfederasyonumuz en başından beri çocuk istismarının muhafazakâr toplum inşasının propaganda ikliminde yaygınlık kazanan bir sistem sorunu olduğuna dikkat çekmektedir" diye konuştu.