ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Sanat ve Hayat'ın yeni sayısı çıktı!

Üç ayda bir yayımlanan Sanat ve Hayat dergisinin 2018 İlkbahar sayısı, içeriği ve konu zenginliğiyle, okuyucuları dopdolu bir yolculuğa çıkarıyor. Kutsiye Bozoklar'ın söylediği gibi, edebiyat her koşulda; savaşta, sürgünde ya da hücrede dayanma gücü veriyor, olup bitenleri anlamaya yardımcı oluyor.

Etkin Haber Ajansı / 19 Nisan 2018 Perşembe, 09:11

HABER MERKEZİ- Üç ayda bir yayımlanan Sanat ve Hayat dergisinin yeni sayısı çıktı. 2018 İlkbahar sayısının dosyasında "Öykücülüğümüzün kısa öyküsü" yer alıyor. Derginin kapağında Türkiye edebiyatının en sevilen öykücülerinin yer aldığı bir kolaja yer verilirken, "Merhaba" yazısıyla bahar selamlanıyor.

Tartışma Kültürü bölümünün ilk yazısı, her zamanki gibi Kutsiye Bozoklar'ın. Edebiyat Neye Yarar? Başlıklı yazısında Bozoklar, edebiyatın her koşulda, savaşta, sürgünde ya da hücrede dayanma gücü verebileceğini, olup bitenleri anlamaya yardımcı olabileceğini dile getiriyor. Aynı bölümde Sadık Albayrak, edebiyatımızda pek girilmeyen (ve bilinmeyen) bir sahaya adım atmış: Edebiyat eleştirisi! Rahatlığa alışmış tekelci edebiyat dünyasında eleştirinin düşmanlaştırılmasına dair örneklerle derinleşen yazısı, yeni bir edebiyat dalgasının da gelmekte olduğu muştusuyla sona eriyor. Bölümün son yazısı, Mehmet Akkaya'nın, Marksist felsefe, sanat ve eleştiri üzerine makalesi.

Mevsimler ise Muzaffer Oruçoğlu'nun öykücülüğümüzü anlattığı yazısıyla başlıyor. Cansu Yumuşak, Sabahattin Ali'nin öykülerinde toplumun ayak izlerini sürüyor. Bülent Köksal'ın Arkadaş Z. Özger'in şiirleriyle yaşamını satırlara döktüğü Mevsimler bölümünde Oğuz Benol, Bıçak isimli denemesiyle yazmak eylemine dair akılda kalıcı notlar düşüyor: Metin yazılırken, bir diğer deyişle "inşa edilirken" yazarın farkında dahi olmadığı kimi bilinçdışı süreçler, kimi arketip kodları devreye girer ve metin, yazarın "niyetinden" bağımsız olarak kendi niyetlerini de alıntıya dahil eder.

Harman, baharda bir başka güzel! İsmet Alıcı, Berdar Doğan, Onur Koca, Özden Özen ve Ruhan Mavruk şiirleriyle Harman'ı savururken, Haydar Karataş, Mert Kaya, Mustafa Angın, Serkan Ece Şengül öyküleriyle, Hikmet Işık ise Masalın Ardı adlı denemesiyle bölüme renk katıyor.

Mozaik bölümünün lisanları Kürtçe, Çeçence ve Lazca.

Çentik bölümü, kadınlara ayrılmış Bahar sayısında. Guerrilla Girls, Vivian Maier, Bilge Olgaç, Kathe Kollwitz ve Margarette von Trotta spotlarıyla son derece sürükleyici bir bölüm Bahar'ın Çentik'i.

Pano'da Haydar Ali Albayrak, Fatih Akın'ın Kısa ve Acısız filmine dair eleştirilerini dile getirirken, Betül Yıldırım, yayınevlerinin görünmez sandıkları bir büyük ayıbı, çevirideki hataları bir bir sıralıyor. Sovyet anayasalarını bastığı iddiasında bulunan Doğu Kütüphanesi Yayınları'ndan çıkan kitabın çeviri hatalarıyla dolu olduğu kadar, çarpıtmalardan geçilmediğine de dikkat çekiliyor. Mehmet Ayhan, gerilla şair Abdurrahman Çadırcı'nın şiirlerini inceliyor. Pano'nun bu sayıda bir sürpriz konuğu var. Twitter'in renkli fenomenlerinden Umberto Eto. Okurlarla Dadaizm ve Duchamp üzerine yazdığı yazısıyla tanışan Umberto Eto, resim sanatı üzerine yazılarıyla Sanat ve Hayat'a boyut katmaya devam edecek.

Ayraç'ta, Emin Karaca'nın Kitap Doktoru köşesinin yanı sıra yeni çıkan kitapların tanıtımı yer alıyor.

Sanat ve Hayat'ın arka kapağında Sennur Sezer'in savaşa karşı kadınları anlattığı Burda ya da Angola'da ile Kathe Kollwitz'in savaş karşıtı bir resmi yer alıyor. Derginin editörlerinden Şahin Tümüklü, 13 Nisan Cuma günü 1 Mayıs bildirisi dağıtırken, bildirideki savaş karşıtı ifadeler ileri sürülerek gözaltına alındı, 4 günlük gözaltı süresinin sonunda tutuklandı.