ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Tez-Koop-İş, toplumsal cinsiyet temelli tüzük değişikliği yaptı

Tez-Koop-İş Sendikası tüzüğünde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması yönünde bazı değişiklikler yaptı. Buna göre, sendikanın amaçlarının sıralandığı anatüzük maddesine "Kadın erkek eşitliğini sağlamak için çaba sarf eder" ifadesi eklendi.

Etkin Haber Ajansı / 18 Nisan 2018 Çarşamba, 12:55

İSTANBUL- Tez-Koop-İş Sendikası, Olağanüstü Tüzük Genel Kurulu'nda, anatüzüğüne toplumsal cinsiyet bakış açısıyla, kadın üyelerin sendika içinde ve işyerlerinde güçlendirilmesine yönelik yeni maddeler ekledi.

Buna göre, Tez-Koop-İş Sendikası'nın amaçlarının sıralandığı anatüzük maddesine “Kadın erkek eşitliğini sağlamak için çaba sarf eder” ifadesi eklendi.

Sendikanın görev ve yetkilerinin tanımlandığı maddeye, “Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için işyerlerinde gereken her türlü önlemin alınması ve uygulanması için çalışır, işyerlerinde cinsiyet temelli her türlü şiddete karşı mücadele eder” eklemesi yapıldı.

Anatüzükte yapılan toplumsal cinsiyet temelli en önemli değişiklik ise sendika organlarının tanımlandığı maddeye eklenen kadın çalışma kurulları oldu. Şube danışma organları çerçevesinde oluşturulan "kadın çalışma kurulları" şubelerin bir organı olarak resmen tanımlanarak tabandan başlayan sendika içi kadın örgütlenme modelinin (kadın komisyonları) sinyallerini veriyor.

Olağanüstü Tüzük Genel Kurulu'nda, anatüzüğün amaçlarla ilgili maddelerinde çocuk işçilik ve engelli çalışanlara yönelik düzenlemeler de yapıldı. Bu çerçevede, sendika anatüzüğüne “Çocuk işçiliğinin önlenmesi için mücadele eder” ve “Engelli çalışanların çalışma yaşamında ayrımcılığa uğramaması ve desteklenmesi için çaba sarfeder” maddeleri eklendi.

Yapılan anatüzük değişikliği ile ayrıca, sendika şube danışma organlarına “Engelli Çalışanlar Kurulu”, “Genç Emek Kurulu” ve “İşyeri Komiteleri Kurulu” eklendi.