ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Başbakan Yıldırım: Gereken karşılığı veririz

Yunanistan ile Ege'de yaşanan gerilimle ilgili açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, "Fiili durumlara gereken karşılığı vermeye kararlıyız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 16 Nisan 2018 Pazartesi, 13:35

İSTANBUL - Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan ile Ege'de yaşanan gerilimle ilgili açıklama yaptı. Yıldırım, "Didim açıklarındaki kayalığa dikilen Yunan bayrağı kaldırıldı" dedi.

Marmara Üniversitesi'nde "Referandumdan bir yıl sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" konulu panelde konuştuktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Yıldırım, ''Ege Denizi'nde zaman zaman gerginliği artırmaya yönelik komşumuz Yunanistan'ın birtakım faaliyetlerinin olduğu malumunuz son zamanlarda bu ihlallerde artışlar göze çarpıyor. Aidiyeti sahipliği belli olmayan kaya parçaları var. Bunlara yönelik Kardak kayalıklarına benzer girişimlerin olduğunu görüyoruz. Didim açıklarında Antrofotos kayalığına Yunan bayrağı dikme girişimi oldu. Sahil güvenlik ekiplerimiz gerekli müdahaleyi yaptılar oradan o bayrağı kaldırdılar. Yunanistan'a tavsiyemiz iyi komşuluk ilişkileri içerisinde gerginliği artıracak provokasyonlardan uzak durmasıdır. Ülkemizin egemenlik haklarından kimsenin taviz vereceğimizi düşünmemesini bekliyoruz. Bu yönde yapılacak fiili durumlara gereken karşılığı vermeye kararlıyız" diye belirtti.