ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Sosyalistlerin gözaltına alınması Diyarbakır'da kınandı

İstanbul'da 1 Mayıs bildirisi dağıttıkları için 22 sosyalistin gözaltına alınmasına ilişkin ESP Diyarbakır İl Örgütü yaptığı basın toplantısında, "1 Mayıs'ın engelleme girişimlerine rağmen tüm halkımızı 1 Mayıs'da sokaklarda olmaya çağırıyoruz" denildi.

Etkin Haber Ajansı / 16 Nisan 2018 Pazartesi, 11:55

DİYARBAKIR - Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Diyarbakır İl Örgütü, İstanbul'da 1 Mayıs bildirisi dağıttıkları için 22 sosyalistin gözaltına alınmasını parti binasında düzenlediği toplantı ile protesto etti.

SOSYALİSTLER İŞKENCEYLE GÖZALTINA ALINDI

Basın açıklamasını ESP PM Üyesi Beren Atıcı okudu. Atıcı, "13 Nisan Cuma günü İstanbul Kadıköy'de 'Faşizme ve Sömürüye karşı 1 Mayıs'a' şiarıyla 1 Mayıs hazırlık çalışmaları yürüten, aralarında ESP MYK ve PM üyelerinin de bulunduğu 21 sosyalist ve haber takibinde olan bir ETHA muhabiri işkenceyle gözaltına alındı" dedi.

Gözaltı gerekçesi olarak bildiride geçen 'Türkiye işçi sınıfı ve Kürt halkı omuz omuza' vurgusunun gösterildiğini aktaran Atıcı, "Devlet, Türk işçi sınıfı ve halkımızın birlikte mücadelesinden ölümüne korkmaktadır. Ekonomik krizle işçi sınıfı ve emekçiler yoksulluğa daha fazla mahkum edilirken işçilerin alınteri zorla savaş bütçesine akıtılmaktadır. Halkımız bir yandan her gün cebindeki parayla nasıl geçineceğini düşünürken, öbür yandan da sömürgeci politika ve katliamlar karşısında varlık mücadelesi veriyor. Halkımız yaşam savaşını iki defa vermek zorunda kalıyor. Kürdistan'da sıkı yönetim, Türkiye'de OHAL koşullarında, Türkiye işçi sınıfı ve ezilen halkımızın kaderi birbirine daha çok bağlanıyor" diye konuştu.

'HALKIMIZI 1 MAYIS'TA SOKAKLARDA OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ'

Partilerinin bu nedenle saldırılara devletin saldırılarına maruz kaldığını söyleyen Atıcı, "İstanbul'da ki gözaltılar bu saldırıların bir parçasıdır. Bu saldırılarla ezilenlerin birleşik mücadelesinin en önemli gündemlerinden biri olan 1 Mayıs engellenmeye çalışılıyor. 1 Mayıs işçi sınıfı ve ezilenlerin birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. 1 Mayıs tıpkı Newroz gibi halkların baharıdır. 1 Mayıs kadın ve LGBTİ'lerin özgürlük çığlığıdır; gençliğin isyanıdır. 1 Mayıs canfeda mücadele ile ölümsüzlüğe yürüyenlerin tarihsel mirasıdır. Gözaltılar, tutuklamalar 1 Mayıs irademizi kıramayacak! Sokaklarda emek ve özgürlük mücadelesini durduramayacak. Tüm halkımızı 1 Mayıs'da sokaklarda olmaya çağırıyoruz" diye belirtti.