ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Muhabirimiz Adil Demirci yarın savcılığa çıkarılacak

Gözaltında bulunan muhabirimiz Adil Demirci yarın savcılığa çıkarılacak. Suçlamalar arasında cenaze törenlerine katılmak var. Avukatı Gülhan Kaya, yasalarda cenaze törenine katılmanın suç olmadığını vurgularken, soruşturmanın 5 yıl sonra açıldığına dikkat çekti.

Etkin Haber Ajansı / 16 Nisan 2018 Pazartesi, 17:54

İSTANBUL- Almanya'da yaşayan ve tatil için geldiği İstanbul'da 12 Nisan gecesi evi basılarak gözaltına alınan muhabirimiz Adil Demirci yarın savcılığa çıkarılacak.

4 gündür gözaltında tutulan Demirci'nin bugün Emniyet işlemleri tamamlandı. Soruşturmadaki gizlilik kararı nedeniyle ne ile suçlandığı bilinmeyen Demirci'ye yöneltilen sorularla suçlamalar da ortaya çıktı.

Adil Demirci, savcılıkta ifade vereceğini belirterek, susma hakkını kullandı.

Demirci, 2013, 2014 ve 2015 yıllarındaki cenaze törenlerine katıldığı gerekçesiyle "örgüt üyeliği" iddiasıyla suçlanıyor. Suçlamalar, 2013 yılında Rojava'da El Nusra çetelerine karşı savaşta yaşamını yitiren Serkan Tosun, 2015 yılında Rojava'da IŞİD'e karşı savaşta yaşamını yitiren Aziz Güler, 2015 yılında polisin evlerinde infaz ettiği Şirin Öter ve Yeliz Erbay'ın cenaze törenleri ile 2014 yılında Rojava'da yaşamını yitiren Suphi Nejat Ağırnaslı için Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenen anma törenine dayanıyor.

Binlerce kişinin katıldığı söz konusu cenazeler ve anma törenine ilişkin bugüne kadar 5 ayrı soruşturma yürütülmüş, onlarca kişi gözaltına alınıp tutuklanmış ve hemen hepsi ilk ya da ikinci duruşmada serbest bırakılmıştı.

MUHALİF GAZETECİLERE BASKILARDAN BAĞIMSIZ DEĞİL

Avukat Gülhan Kaya, soruşturma konusunun en yakını 3 yıl öncesine ait cenaze törenleri olduğuna dikkat çekti. Kaya, şöyle devam etti: "2013, 2014 ve 2015 yıllarındaki cenaze törenleri, bugüne kadar herhangi bir soruşturma yok. Emniyetin elinde o günlerden itibaren fotoğraf olmasına rağmen soruşturma açılmamış, beklenmiş ama bugün soruşturma açılıyor. Bunun tek bir açıklaması olabilir; son dönemde muhaliflere ve muhalif gazetecilere dönük gözaltı ve tutuklamalar. Adil'in gözaltına alınması muhalif basına dönük baskılardan bağımsız düşünülemez."

Türkiye yasalarında cenaze törenlerine katılmanın "suç" olmadığını ve ülkede bunun hiçbir zaman "suç" olarak görülmediğini söyleyen Av. Kaya, OHAL'i fırsat bilen kolluk keyfi bir biçimde suç sayılmayan cenaze törenlerine katılmayı gerekçe göstererek müvekkilimizi günlerdir gözaltında tutuyor" dedi.

Kaya, Adil'in yarın savcılığa çıkarılacağını belirterek, "Bu hukuksuzluğun, yasalara aykırı, keyfi durumun sona erdirilmesini ve müvekkilimizin serbest bırakılmasını bekliyoruz" diye konuştu.