ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İşten atılan Zeynep Gürler mahkemeye çağırdı

"Hayır" stickerı önünde selfie çekip sosyal medyada paylaştığı için işten çıkarılan Zeynep Gürler'in işe iade davasına yarın devam edilecek. Gürler, "Ben o zaman hayır dedim, işten çıkarıldıktan sonra da hayır diyorum. Düşüncelerimi değiştiremediler" dedi, yarınki davada haksızlığa uğrayan tüm işçilerin hakkını savunacağını söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 16 Nisan 2018 Pazartesi, 11:55

İZMİR- Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi kantininde çalışırken "Üniversite Başkanlığa Hayır Diyor. Gençlik Var" yazısının önünde fotoğraf çekip paylaştığı için işten çıkarılan Zeynep Gürler, yarınki duruşma için dayanışma çağrısı yaptı.

Başkanlık referandumu döneminde, öğrencilerin fakülte asansörüne yapıştırdığı "Üniversite Başkanlığa Hayır Diyor. Gençlik Var" yazılı stickerın önünde selfie çekip sosyal medyada paylaşan Gürler, işten çıkarılmıştı.

ETHA'ya konuşan Gürler, işten çıkarılma sürecini anlattı. Gürler, 28 Şubat 2017 tarihinde fakültede söz konusu stickerı gördüğünü belirterek, çalıştığı yerde kendisiyle aynı düşüncede olan birilerinin olmasının kendisini sevindirdiğini ve bu nedenle fotoğraf çektiğini söyledi. Fotoğrafı sosyal medyada paylaştıklarını ifade eden Gürler, üniversitenin konumunu, ismini veya adresini kullanmadıklarını da sözlerine ekledi.

HAYIR YAZISI ÖNÜNDE FOTOĞRAF ÇEKİNMİŞSİNİZ, UTANMIYOR MUSUNUZ?

Fotoğrafı paylaştıktan sonra karşıt görüşlü bir işçinin kendisinin yanına geldiğini söyleyen Gürler, yaşananları şöyle anlattı: "Sosyal medyada paylaştığınız fotoğrafı gördüm, dekanlığa giderse işinizden olursunuz sizin için kötü olur, diyerek beni tehdit etti. Ben de eğer bu yüzden işimden atılacaksam atsınlar dedim. Benimle birlikte fotoğraf çekilen arkadaşım beni aradı, ağlıyordu patronumuz arkadaşıma hakaret etmiş bunu duyunca patronumu aradım ve ne olduğunu sordum. Hayır yazısının önünde zafer işareti yapıp fotoğraf çekilmişsiniz hiç utanmıyor musunuz siz kimsiniz dedi."

İŞTEN ÇIKARILMAM DÜŞÜNCELERİMİ DEĞİŞTİRMEDİ

Yaşadıklarının ardından yargıya giden Gürler, davanın üçüncü duruşmasının görüleceğini hatırlattı. İkinci duruşmada hakkında yalan ifade verildiğini belirten Gürler, "İftira atıldı beni tanımayan insanlar mahkemeye tanık olarak çıkarıldı" dedi.

Gürler, "Ben o zaman hayır dedim işten çıkarıldıktan sonra da hayır diyorum. Düşüncelerimi değiştiremediler. Bize iki seçenek sunuldu evet ya da hayır diyecektik ben hayır demeyi tercih ettim. Düşüncelerimizi özgürce ifade edemediğimiz bir ülkede sonuna kadar düşüncelerimi savunacağım. 17 Nisan'da (yarın) 3. duruşma görülecek. Kendimle birlikte haksızlığa uğrayan tüm işçilerin hakkını savunacağım" dedi ve dayanışma çağrısında bulundu.