ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

CHP'nin Taksim'deki 'OHAL değil demokrasi' eylemine engel

CHP'nin "OHAL değil demokrasi istiyoruz" şiarıyla İstanbul Taksim Meydanı'nda gerçekleştirmek istediği oturma eylemine izin verilmedi. Bunun üzerine CHP'liler Fransız Konsolosluğu önünde oturma eylemi yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 16 Nisan 2018 Pazartesi, 13:58

İSTANBUL - CHP'nin "OHAL değil demokrasi istiyoruz" şiarıyla 81 ilde gerçekleştirdiği eylemin İstanbul ayağı Taksim Meydanı yasağı ile başladı.

TOMA, çevik kuvvet polisleri ve bariyerlerle Taksim Meydanı'nı ve Gezi Parkı'nı ablukaya alan polisler, alanda oturma eylemi yapılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Yasak üzerine İstiklal Caddesi girişindeki Fransız Konsolosluğu önünde toplanan CHP'liler "Susma haykır OHAL'e hayır", "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek", "Birleşe birleşe kazanacağız", "Susma sustukça sıra sana gelecek", "Faşizm karşı omuz omuza" sloganlarıyla oturma eylemine başladı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu burada yaptığı konuşmada, "Ülkemizi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan referandumunun üzerinden tam 1 yıl geçti. 15 Temmuz'daki FETÖ darbe girişiminin ardından 20 Temmuz'da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır" dedi.

Kaftancıoğlu, AKP'nin OHAL fırsatıyla kendisinden olmayan tüm toplumu baskı altına alan otoriter bir rejimi hayata geçirmeye başladığını ifade etti. OHAL'in her alanda yarattığı baskı, yasak, gözaltı, tutuklamaya dikkat çekerek, OHAL'in bir kez daha uzatılmak istenmesine tepki gösterdi.

"OHAL, 12 Eylül cuntasına özenenlerin, askeri darbe dönemlerine rahmet okuttuğu bir düzenin adıdır" denilen diye kaydeden Kaftancıoğlu, "Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine derhal son verilmelidir" diye belirtti.

Kaftancıoğlu, OHAL'e karşı Taksim'deki eyleme katılanları selamlarken 1 Mayıs'ta işçi ve emekçilere destek olmak için Maltepe Meydanı'nda olacaklarını söyledi.

Ardından söz alan DİSK Genel Başkan Kani Beko "Milyonlarla birlikte OHAL'e karşı yan yana birlikte olma mücadelesi vermeye hazır mısınız" dedi. Faşizme karşı mücadele edenlerle yan yana omuz omuza başta Maltepe olmak üzere bütün 1 Mayıs alanlarına çağrı yapan Beko, "Kahrolsun, faşizm, yaşasın işçilerin birliği yaşasın halkların kardeşliği. Birlik, mücadele dayanışma" ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Bir saat süren eylemin sonunda kitle sloganlarla dağıldı.