ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Zeytinburnu Belediyesi önünde direniş başladı

Zeytinburnu Belediyesi'nde çalışırken işten atılan taşeron işçisi Kenan Güngördü direnişe başladı.

Etkin Haber Ajansı / 16 Nisan 2018 Pazartesi, 14:18

İSTANBUL - Zeytinburnu Belediyesi'nde "güvenlik soruşturması" gerekçesiyle işten atılan taşeron işçiler direnişe başladı.

Belediye önünde biraraya gelen işçiler "İşimizi ve ekmeğimizi geri istiyoruz", "Taşerona kadro dediniz işten attınız" yazılı pankartlar açtı. "Atılan işçiler geri alınsın", "İşçiyiz haklıyız kazanacağız" sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklamasını işten atılan taşeron işçisi Kenan Güngördü okudu. Güngördü, yıllardır kölece çalışma koşullarına maruz bırakılan taşeron işçilerinin "müjde" adı altında işsiz bırakıldığına belirtti.

Savcılıktan aldıkları 'temiz kağıtları'nı belediyeye verdiklerini söyleyen Güngördü, "Hiçbir güvenlik sorunumuz yoktur, hakkımızda bir soruşturma varsa hukuki işlem yapın dedik. Yoksa işimizi geri verin. Hiçbir açıklama yapılmıyor, açıklama yapılması gerekiyor, bu hukuksuzluğa ve kanunsuzluğa bir son verin" dedi.

Belediye başkanı, yardımcıları ve siyasi partilerle görüşmek istediklerini ancak bir sonuç alamadıklarını ifade eden Güngördü, "20 yıllık taşeron işçisiyim kamu kurum ve kuruluşlarında. Şimdiye kadar gerekli şartları taşıyordum da şimdi ne oldu?" diye sordu. Güngördü "İşimiz, ekmeğimiz onurumuzdur alacağız" diye kaydetti.

Açıklamanın ardından Güngördü, saat 17.00'a kadar sürecek oturma eylemine başladı.