ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Veli Saçılık: Cesaretle 1 Mayıs'a

Samsun'da düzenlenen panelde konuşan ESP MYK üyesi Altınörs, 1 Mayıs'ta birleşen milyonların zamlara, vergiye, zulme karşı mücadeleyi yükselteceğini belirtirken, SKM Sözcüsü Taşkıran kadınların erkek egemenliğine karşı 1 Mayıs alanlarında olacağını belirtti. Veli Saçılık ise tüm emekçileri cesaretle 1 Mayıs alanlarına çağırdı.

Etkin Haber Ajansı / 16 Nisan 2018 Pazartesi, 10:16

SAMSUN- Samsun'da ESP ve SKM, "Özgürlük için 1 Mayıs'a" başlıklı panel düzenledi.

Panelde ilk olarak konuşan ESP MYK üyesi Alp Altınörs, 1 Mayıs'ın tarihçesini anlattı. Türkiye'nin ekonomik krize doğru gittiğini belirten Altınörs, OHAL'in misyonerlerin servetini misliyle artırırken, milyonları yoksulluğa ve işsizliğe sürüklediğini ifade etti. Çok güçlü görünen AKP'nin aslında kof ve içi boş olduğunu kaydeden Altınörs, bir menfaat grubu, bir holding olan AKP'nin halklara verecek hiçbir şeyi olmadığının altını çizdi. Altınörs, AKP'nin Amerikan emperyalizminin işbirlikçisi ve uluslararası sermayenin taşeronu olduğunu da belirterek, 1 Mayıs'ta birleşen milyonların zamlara, vergiye, zulme karşı mücadeleyi yükselteceğini dile getirdi.

BİRLEŞİK KADIN HAREKETİ YARATILMALI

SKM Sözcüsü Beycan Taşkıran ise faşizme karşı birleşik kadın hareketinin yaratılması gerektiğinin altını çizdi. AKP'nin dayattığı "makbul kadın" imajını kabul etmediklerini dile getiren Taşkıran, Karadeniz'de yürütülen ekoloji mücadelesinin faşizme karşı mücadele olduğuna işaret etti. Taşkıran, kadın hareketinin 1 Mayıs'ta erkek egemenliğine karşı kitlesel olarak yer alacağını belirtti.

MADEM AKP'Lİ DEĞİLSİNİZ OHAL'DE TERÖRİSTSİNİZ

Yüksel direnişçisi Veli Saçılık, OHAL ve KHK uygulamalarına dikkat çekerek, direnişin bireysel değil esas olarak örgütlü yürütülebilmesi gerektiğini vurguladı. İsimlerin öne çıkmasının örgütlü direnişin zayıflığından kaynaklandığını belirten Saçılık, OHAL kararının Fetullahçı darbe girişimine karşı değil esas olarak devrimci demokratik muhalefete yönelik alındığını belirtti.

OHAL koşullarının iktidarın kendisinden yana olmayan herkesi terörist ilan etmesine yaradığını söyleyen Saçılık, "Madem AKP'li değilsiniz OHAL'de teröristsiniz" denildiğini kaydetti. Saçılık, OHAL'e karşı mücadelenin de özgürlükten yana olan herkesin sorunu olduğunu vurguladı.

Saçılık, ortak mücadelenin örgütlenmesi açısından "Özgürlük" sloganının her kesim tarafından ortak payda olarak kullanılabileceğini dile getirdi. "AKP topluma korkuyu hakim kılmaya çalışıyor ama tersine cesaret ve direniş büyüyor. Demitaş'ın da dediği gibi cesaret bulaşıcıdır" diyen Saçılık, tüm emekçileri cesaretle 1 Mayıs alanlarına çağırdı.

Öte yandan, panelde Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdoğan, nükleer santralin Sinop ve Karadeniz üzerine etkileri konusunda bir sunum yaptı. Özdoğan, 22 Nisan'da Sinop'ta yapılacak mitinge herkesi davet etti.