ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Paylan: AKP'nin 'ekonomik büyümesi' emekçiyi küçültmektedir

HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Paylan, "AKP'nin 'ekonomik büyümesi' emekçiyi küçültmektedir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 16 Nisan 2018 Pazartesi, 16:55

ANKARA - HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Garo Paylan, bugün açıklanan işsizlik verilerini değerlendirdi.

Açıklanan verilerin bir kere daha gerçeği ortaya çıkardığını ifade eden Paylan, "İddia edilen 'efsanevi ekonomik büyümenin' emekçilere yansımadığıdır. Bu istatistikte; genel işsizlik oranının yüzde 10,8, genç işsizlik oranının yüzde 19,9, kadın işsizlik oranının yüzde 13,4 yani çift haneli olarak açıklandığını görmekteyiz. Her beş gençten birinin işsiz ve 'ne işte ne eğitimde olan gençlerin' yüzde 23,1 olarak açıklandığı istatistiklerde, genel işsizlik oranı önceki aya göre yükselmiştir" dedi.

Açıklanan rakamlara göre resmi işsiz sayısının 3,4 milyon kişi olduğunu ifade eden Paylan, "Ülkemizde halen 837 bin üniversite mezunu işsizdir. İş aramaktan vazgeçenler ve iş olsa çalışmaya hazır olanlar (2,3 milyon kişi), 'çıraklar, stajyerler, sosyal yardım alanlar' (yaklaşık 1,2 milyon kişi), ücretsiz aile işçileri (2,7 milyon kişi), geçici/kısmi süreli işlerde çalıştırılanlar (1,1 milyon kişi) bu işsizlik oranına dahil değildir. İfade edildiği gibi yaklaşık 12-13 milyon kişi insani bir yaşam kalitesini sağlayacak gelire sahip olmadan yaşamaktadır. Verilerin gösterdiği gerçek işsizliğin yanı sıra 'çalışan yoksulluğu' da Türkiye'nin önemli sorunlarındandır" diye belirtti.

Önemli bir sorun olan kayıt dışılığada değinen Paylan, 9,1 milyon kişinin sigortasız çalıştığını söyledi. Ekonominin çalışanların emeği sömürülerek büyütüldüğü gördüklerinin altını çizen Paylan, "Son bir yıl içerisinde iş bulan 432 bin kişi kayıtdışı yani sigortasız alanda iş bulmuştur. AKP iktidarının tüm teşvik politikaları ve büyüme söylentilerine rağmen kayıtdışılığın artışı izaha muhtaçtır" dedi.

'Ekonomik büyüme yaşandı' denilen 2017 yılında büyüyenin emeğin olmadığını ifade eden Paylan, "Tam tersine GSYH'den emeğin aldığı pay dramatik şekilde azalmıştır. 2017 yılında; memura, işçiye enflasyonun altında zam verilmiştir. İşçilerin alım gücü, yüksek enflasyonla gerilemiştir" diye belirtti.

Açıklamanın devamında Paylan, "Sonuç olarak AKP'nin 'ekonomik büyümesi' emekçiyi küçültmektedir. Artan nüfus ve işgücü için insan onuruna yakışır iş imkanları AKP'nin istihdam politikaları ile gelmeyecektir. Son dört çalışma bakanının (Sarıeroğlu, Müezzinoğlu, Soylu ve Çelik) 'tek haneye indireceğiz' dediği işsizlik oranı çift hanede katılaşmaktadır. İstihdamın yüzde 32,5'i kayıt dışıdır. Reel ücretler günden güne zamlara ve kura karşı erimektedir" diye kaydetti.

AKP'nin kayyum, OHAL ve savaş politikalarının yoksulluğu ve ekonomik krizi derinleştirdiğinin altını çizen Paylan, "Adaletsizliklerin her alanda bu denli yoğun yaşandığı Türkiye'de; AKP'nin ekonomi politikaları öncelikle emekçilerin, sonra toplumun tüm kesimlerinin işini ve aşını eksiltmektedir. HDP olarak, emeğin hakları için dün olduğu gibi yarın da mücadeleyi yükseltme kararlılığında olacağız" dedi.