ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İstanbul'da kamu emekçilerinin direnişi 61. haftasında

OHAL kararnamesi ile ihraç edilen KESK üyelerinin direnişi 61. haftasına girdi.

Etkin Haber Ajansı / 16 Nisan 2018 Pazartesi, 17:40

İSTANBUL - OHAL kararnamesi ile ihraç edilen KESK üyelerinin direnişi 61. haftasına girdi. Direnişçi kamu emekçileri bugün de Kadıköy Altıyol ve Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda "KHK'lar gidecek biz kalacağız" dedi.

KADIKÖY

Kadıköy Altıyol'da biraraya gelen KESK üyeleri "KHK'lar gidecek biz kalacağız" pankartı açtı, "İşimizi geri alacağız", "KHK'lar gidecek biz kalacağız", "Direne direne kazanacağız" haykırdı. Eylemde konuşan Mehmet Sarı, 61 haftadır direnişlerini sürdüğünü belirterek "Bizler bu ülkenin demokratik-özgür ve bağımsız olmasını savunanlarız. Parasız, bilimsel, demokratik, anadilde eğitimi savunanlarız. Parasız sağlığı, herkesin eşit yararlandığı erişilebilir sağlığı savunanlarız. Vergide adaleti, herkesin emeğinin karşılığını alabileceği gelirde adaleti savunanlarız. Sorgulayan, araştıran, bilime inanan, insan haklarına saygılı, çevreye duyarlı bir toplumu savunanlarız. Yaşamın her alanında hak ve özgürlükler için birlikte mücadele etmek gerekliliğine inanan ve bunun için örgütlenme hakkını savunanlarız" ifadelerini kullandı.

Sarı, AKP'nin kamu alanlarında kadrolaşma adımlarına, grev yasaklarına, savaş politikalarına, özelleştirme saldırılarına, yasal kılıfa kavuşturulmak istenen gerici adımlara, iş güvenliğinin ortadan kaldırılarak iş cinayetlerinin artmasına dikkat çekti. Sarı, bütün bu saldırılar karşısında tek çıkış yolunun mücadele olduğu vurgusuyla açıklama sonlandırıldı.

BAKIRKÖY

Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda gerçekleştirilen eylemde konuşan Nuğyen Nedim "AKP tarafından işten atılmamızın üzerinden 14 ay geçti. Bu ülkede 120 bin kamu emekçisi hiçbir sebep gösterilmeden işinden atıldı. AKP yıllardır Fetullah ve çevresine her türlü imkanı tanımış, yıllarca beraber aynı yollarda yürümüştür. 15 Temmuz'da yapılanların suçlusu emekçiler, halkmış gibi yapılanların intikamını halktan çıkarıyor. İki yıldır OHAL ilan ederek ülkede her türlü hak ihlalini meşrulaştırmıştır. Gerçeği yazan gazeteciler tutuklanıyor. İşini yapan avukatlar, halk tarafından seçilmil milletvekilleri, yani AKP'ye karşı ses çıkaran herkesi ya tutukluyor ya da işten atıyor" dedi.

İhraç edilen kamu emekçisi Şahin Tümüklü'nün geçtiğimiz hafta 1 Mayıs'a çağrı bildirisi dağıttığı için gözaltına alınmasına tepki gösterilen açıklamada tutuklanan KESK üyesi Akman Şimşek'in derhal serbest bırakılması istendi.