ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İşçinin beş yıllık trajedisi ölümle noktalandı

Beş yıldır silikozis hastalığıyla mücadele eden İbrahim Kenar adlı işçi dün yaşamını yitirdi. Mahkeme Kenar'ı emekli etmek için yıllarca bekledi. Sonuç: Beş yıl hastane kapılarında yitip giden bir yaşam.

Etkin Haber Ajansı / 16 Nisan 2018 Pazartesi, 18:30

HABER MERKEZİ - Silikosiz hastalığı bir işçinin canını daha aldı. Edirne Havsa'da kurulu Ayka Madencilik'te çalışırken hastalığa yakalanan İbrahim Kenar, beş yıllık yaşam mücadelesini kaybetti. Dün Kartal Koşuyolu Hastanesi'nde yaşamını yitiren Kenar'ın cenazesi bugün Havsa Şerbettar Köyü'nde toprağa verildi.

Cam fabrikalarına hammadde üreten işyerinde bir çok işçi benzeri rahatsızlıklardan yakınıyor. İşyerinde daha önce de ölümlerin yaşandığı bildirilirken son olarak İbrahim Kenar'ın ölümü dikkatleri tekrar Ayka Madencilik'e çevirdi.

ETHA'ya konu hakkında bilgi veren DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Savaş Testici, 5 yıldır sürdürdükleri hukuksal mücadeleyi anlattı. Dava boyunca yaşadıkları engellemelerden ve hukuksuzluktan yakınan Testici, süreci aktardı. Ölümcül hastalığa yakalanan işçiye talep edilen malulen emeklilik için Meslek Hastalıkları Hastanesi'nin kusurluluk oranı olarak yüzde 20 rapor verdiğini ve talebin mahkeme tarafından reddedildiğini söyleyen Testici, daha sonra vergi muafiyeti için yaptıkları başvurudan yüzde 80 rapor verdiğini belirtti. Testici'nin anlatımıyla, süreci inatla takip eden sendika yetkilileri ve avukatları, daha sonra Adli Tıp'ın yüzde 82 oranında rapor vermesini sağladı. Mahkeme tazminatın hesaplanması için bilirkişiye gitmesinin ardından bilirkişi raporu yüzde 92 olarak açıklandı. Sonunda mahkeme raporu onayladı.

Yıllarca süren dava boyunca sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Kenar, hastane hastane gezdirildi. 1.90 boyundaki işçi en son 47 kiloya düştü. Hastalığı ilerleyen Kenar, dün tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Geriye tamamen işçinin haklı olduğu ancak beş yıl boyunca boş yere eziyet çektiği bir dava kaldı.