ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Adana'da öğretmenin bıçaklanması protesto edildi

Eğitim-Sen ve Türk Eğitim-Sen Adana şubeleri, öğrencisi tarafından bıçaklı saldırıya uğrayan öğretmen Yunus Esen'in durumuna dikkat çekerek, okullarda yaşanan şiddetin son bulması için MEB'i göreve çağırdı.

Etkin Haber Ajansı / 16 Nisan 2018 Pazartesi, 16:32

ADANA - Eğitim-Sen ve Türk Eğitim-Sen Adana şubeleri, geçen hafta Barbaros Ortaokulu öğretmeni Yunus Esen'in öğrencisi tarafından bıçakla yaralanması nedeniyle okul binasının önünde basın açıklaması yaptı.

"Öğretmenin güvenliği MEB'in namusudur" pankartının açıldığı eylemde konuşan Eğitim-Sen Adana Şube Sekreteri Cemil Özen, yıllardır okullarda yaşanan şiddet olaylarının, kavga ve çeteleşmenin gün gittikçe büyüyen bir tehdit haline geldiğine dikkat çekti. Özen, Esen'in öğrencisi tarafından bıçaklanıp yaralandığını dile getirdi.

AKP/Saray iktidarının eğitimde yaşanan sorunlara ve şiddet olaylarına seyirci kaldığını vurgulayan Özen, iktidarın politikalarının öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırdığını söyledi. Okullarda yaşanan şiddetin ve öğretmenlere yönelik saldırıların önlenebilmesi için öğretmenleri hedef haline getiren politika ve uygulamalara son verilmesi gerektiğini ifade eden Özen, "Türkiye'nin her yerinde okullarda birbirine benzer şiddet olaylarının yaşanması, şiddetin arkasındaki nedenlerin ortaya çıkarılmasını, eğitim kurumlarında öğrenci ve öğretmenlerin can güvenliğinin sağlanmasını gerektirmektedir" diye konuştu.

Okullarda yaşanan şiddetin son bulması için acilen adım atılması gerektiğini vurgulayan Özen, "Hiç kimse şiddetin uygulayıcısı ya da hedefi haline getirilmemelidir. Bu konuda somut ve kalıcı çözümler üretilmesi ve okullarda yaşanan şiddetin önlenmesi için başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere, bütün yetkilileri acilen harekete geçmeye çağırıyoruz" dedi.