ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ermenistan'da polis ile Sarkisyan karşıtları arasında çatışma

Ermenistan'da polis, sabah saatlerinden beri devam eden ve eski Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan'ın başbakan olarak aday göstermesine karşı çıkan göstericilere biber gazıyla saldırdı.

Etkin Haber Ajansı / 16 Nisan 2018 Pazartesi, 18:49

ERİVAN - Ermenistan'ın başkenti Erivan'da Serj Sarkisyan'ın başbakan olarak aday göstermesine karşı çıkan protestocular sabah saatlerinde kentin ana cadde ve kavşaklarını trafiğe kapattı.

Muhalif 'Sivil Sözleşme' partisinin lideri ve Ermeni milletvekili Nikola Paşinyan'ın çağrısı üzerine Bagramyan caddesinde toplanan binlerce kişiye polis saldırdı.

Kararın gerekçesi olarak protestonun barışçı olmaktan çıkıp şiddet niteliği kazanması gösterildi.

Göstericilerin dağılmamaları halinde şiddet kullanacakları yönünde uyaran polis, çağrılara uyulmaması nedeniyle biber gazıyla saldırdı.

Saldırı sırasında çıkan arbedede Paşinyan hafif yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Arbedede bazı eylemcilerin yanı sıra 3 polis de yaralandı. Bunun üzerine eylemin düzenlendiği bölgeye TOMA getirildi.

2008'den bu yılın başına kadar Ermenistan Devlet Başkanı olan Sarkisyan görev süresinin sonlanması nedeniyle istitfa etmişti. Ancak ülkede kabul edilen yeni siyasi sisteme göre Devlet Başkanı'nın yetkileri kısılmış, yönetimde başat rol başbakana devredilmişti.

Muhalefet Sarkisyan'ın başbakanlığa aday olmasını eski devlet başkanının iktidarda süresi olarak kalma girişimi olarak yorumluyor.