ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yıldırım: Dolar karşısında bazı dalgalanmalar oldu

Türkiye ekonomisini değerlendiren Başbakan Binali Yıldırım, doların İran Riyali karşısında yüzde 48, Rus Rublesi karşısında yüzde 13 değer kaybettiğini belirterek, "Türkiye olarak bizde de bazı dalgalanmalar oldu" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 15 Nisan 2018 Pazar, 18:15

İSTANBUL - AKP Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Tuzla ilçesinin 6. Olağan İlçe Kongresi'ne katıldı. Doların İran Riyali karşısında geçtiğimiz hafta yüzde 48, Rus Rublesi karşısında yüzde 13 değer kaybettiğini ifade eden Yıldırım, "Türkiye olarak bizde de bazı dalgalanmalar oldu. Yüzde 1 yüzde 2 seviyesinde. Dolar fırlayıp gitse, enflasyon yükselse, zil takıp oynayacaklar" dedi.

"Bölgemizi saran çatışma ve belirsizlik durumu havayı da doğal olarak olumsuz etkiliyor" diyen Yıldırım, şunları söyledi: "Son günlerde yaşadığımız gerilim, 'Yeni bir dünya savaşı mı çıkacak' sorusunu gündeme getirdi. Ve bunun küresel, bölgesel, ekonomik sonuçları oldu. Geçen hafta, İran parası yüzde 48, Rusya parası yüzde 13 değer kaybetti. Türkiye olarak bizde de bazı dalgalanmalar oldu. Yüzde 1 yüzde 2 seviyesinde. Bunu fırsat bilenler 'Türkiye ekonomik krize gidiyor bu hükümet bir daha bu işin üstesinden gelemez' diye kampanya yapmaya başladılar. Sanki ülke krize girerse bunun sonuçlarından sadece AKP'nin taraftarları etkilenecek diğerleri etkilenmeyecek. Bu kadar sığ, bu kadar memleketin gerçeklerinden kopuk bir siyaset anlayışının bir muhalefet anlayışının Türkiye'ye bir gelecek vaat etmekten uzak olduğunu bir kez daha gördük. Dolar fırlayıp gitse, enflasyon yükselse zil takıp oynayacaklar. Türkiye istikrarla, güvenle konularına hakimdir. Merkez Bankası da, hükümetimiz de ekonomi yönetimimiz de gereken tedbirleri anında almaktadır. Biz böyle tedbirleri çok gördük. 16 senede küresel türbülansların içerisinden ülkemizi selamete çıkararak bugünlere geldik."