ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

DİSK, KESK, TMMOB, TTB'li kadınlardan 1 Mayıs çağrısı

KESK, TMMOB, TTB ve DİSK üyesi kadınlar, "Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir" şiarıyla 1 Mayıs'ta alanlarda olacaklarını söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 15 Nisan 2018 Pazar, 14:51

ANKARA - KESK, TMMOB, TTB ve DİSK'li kadınlar, işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs'a hazırlık etkinlikleri kapsamında kahvaltıda bir araya geldi.

Etkinliğin düzenlendiği salona "Güzel günler için kadınları 1 Mayıs'a" pankartı asıldı. Etkinliğe HDP Batman Milletvekili ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Acar Başaran'ın yanı sıra siyasi parti ve sendika üyesi çok sayıda kadın katıldı.

Etkinlikte basın açıklamasını okuyan Emekli-Sen Genel Sekreteri Nevin Kızılöz, hayatın yarısını oluşturan kadınların emek, eşitlik, adalet, laiklik ve barış demek için 1 Mayıs günü alanlarda olacağını söyledi. Kızılöz, "Kadınlar aleyhine çıkartılan yasalara, kaç çocuk doğuracağımızı belirleyenlere, kadınlara ve LGBTİ'lere yönelik şiddete, kadın emeğinin görünmez kılınmasına, kadınların güvencesiz çalıştırılmasına karşı güzel günlerin sözünü vermek için 1 Mayıs'ta alanlarda olacağız" dedi.

'BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ, BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ'

Kadınların, şiddete, tacize, tecavüze, yok sayılmaya karşı "Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz, bizimdir" şiarıyla alanlarda olacaklarını vurgulayan Kızılöz, "Güvencesiz ve esnek çalışmanın kadınların temel çalışma haline geldiği, kadın emeğinin yok sayıldığı bir ülkede emeğine, iş güvencesine sahip çıkan kadınlar 1 Mayıs'ta alanlarda olacak. İnsan hak ihlali ve suçu olan kadına yönelik şiddete karşı çıkmak ve kadın cinayetlerine dur demek için, çocuk istismarcılarına karşı 'kadınlar vardır' diyebilmek için bir araya geleceğiz. 'Savaşa hayır' talebiyle meydanlara çıkan, özgürlük ve barış için mücadele eden kadınlar 1 Mayıs'ta alanlarda olacak. Eşitliği yok etmeye, emeğimizi görünmez kılmaya çalışanlara karşı örgütlü mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Birlikte güçlüyüz, birlikte başaracağız" diye konuştu.

Ardından söz alan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ise en büyük emekçilerin görülmeyen ve yok sayılan kadınlar olduğunu vurgulayarak, "İnanıyoruz ki kadınların birleşik mücadelesi ile kadın kimliği ile bir araya geldiğinde eşitliği de barışı da demokrasiyi de biz getireceğiz. Mutlaka biz kazanacağız" dedi.