ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Suriye'de emperyalist saldırganlığa hayır'

Emek Partisi, Halkevleri, HTKP, ÖDP, EHP, Devrimci Parti ve Devrimci Hareket, İstiklal Caddesi'ndeki Fransız Başkonsolosluğu önünde Suriye'ye yönelik emperyalist saldırıyı protesto etti.

Etkin Haber Ajansı / 15 Nisan 2018 Pazar, 15:53

İSTANBUL - Suriye'ye yönelik emperyalist saldırıya karşı Emek Partisi, Halkevleri, HTKP, ÖDP, EHP, Devrimci Parti ve Devrimci Hareket, İstiklal Caddesi'ndeki Fransız Başkonsolosluğu önünde eylem yaptı.

"Suriye'de emperyalist saldırganlığa hayır" pankartı açan kitle "Savaşa hayır", "Emperyalizme geçit yok", "Yaşasın halkların kardeşliği", "Suriye'de kararı Suriye halkları verecek" dövizleri taşıdı. Kitle "Kahrolsun ABD emperyalizmi", "Yaşasın halkların kardeşliği", "Emperyalizm yenilecek direnen halklar kazanacak" sloganları attı.

'SALDIRI, İNCELEMENİN OLACAĞI GÜN YAPILDI'

Eylemde ortak basın açıklamasını Özge Akman okudu. Akman, Suriye saldırısının uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyledi. Akman, "Saldırı, Şam'ın davetiyle Suriye'de bulunan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) incelemelerini başlatacağı gün yapılmıştır. Emperyalist NATO, AB gibi kuruluşlar ile Suudi Arabistan, Almanya, İsrail ve Türkiye hükümetleri saldırıyı desteklemiştir" dedi.

Akman, emperyalistlerin ve destekçilerinin Filistin'in varolma hakkını elinden almaya, Suriye'yi fiilen parçalamaya, İran'a gözdağı vermeye, Yemen'i bölmeye çalıştığına dikkat çekti.

'AKP SURİYE SAVAŞININ ÖZNESİ OLDU'

AKP hükümetinin saldırıya verdiği desteğe de değinen Akman, "AKP/Saray iktidarı bu plan ve suçların merkezinde yer almaktadır. Daha önce Irak işgalinde ortak olmak isteyen iktidar, Suriye savaşının öznelerinden biri haline gelmiş, yıllar boyunca cihatçı örgütleri desteklemiş, yüzbinlerin yaşamını yitirmesinin sorumlularından biri haline gelmiştir. Suriye hükümetinin karşı çıkmasına rağmen Cerablus ve Afrin'de askeri harekatlar düzenleyen İktidar komşumuz da cihatçı güçlerin hamiliğine soyunmaktadır" dedi.

Akman, "AKP iktidarı daha kurulduğu günden itibaren emperyalizmin icazetiyle hareket eden işbirlikçi bir iktidardır. Bir başka ülkede yapılan askeri harekatların bu ülkenin emekçileri için hiçbir yararı bulunmamaktadır. NATO üyeliği, ABD ile müttefiklik, cihatçılara destek, sınır ötesi operasyonlar bölgemize barış değil savaş getirmektedir. Tüm yurttaşlarımızı, bu savaş siyasetini durdurmaya, barış ve kardeşlik coğrafyasını el birliğiyle yaratmaya davet ediyoruz" diye belirtti.