ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İstanbul Tabip Odası'na ikinci kez kadın başkan

İstanbul Tabip Odası seçimlerini Prof. Dr. Pınar Saip başkanlığındaki Demokratik Katılım Grubu 4 bin 124 oy alarak kazandı. Seçimde başkanlığa seçilen Prof. Dr. Pınar Saip, 2000- 2002 yıllarında Güç Birliği Grubu'ndan oda başkanlığına seçilen Prof. Dr. Süha Göksel'den sonra seçimleri kazanan ikinci kadın başkan oldu.

Etkin Haber Ajansı / 15 Nisan 2018 Pazar, 19:35

HABER MERKEZİ - 30 bini aşkın üyesi ile Türk Tabipleri Birliği'ne (TTB) bağlı en kalabalık oda olan ve iki yılda bir yapılan İstanbul Tabip Odası seçimlerini Prof. Dr. Pınar Saip başkanlığındaki Demokratik Katılım Grubu 4 bin 124 oy alarak kazandı. Saip, 2000- 2002 yıllarında Güç Birliği Grubu'ndan oda başkanlığına seçilen Prof. Dr. Süha Göksel'den sonra seçimleri kazanan ikinci kadın başkan oldu.

Cağaloğlu'ndaki İstanbul Erkek Lisesi'nde saat 09.00'da başlayan seçimlerde "Demokratik Katılım Grubu" ile Vatan Partisi'ne yakınlığı ile bilinen "Cumhuriyetçi Hekimler", AKP'ye yakınlığı ile bilinen "Hekimlikte Birlik ve Haklar Platformu" ve MHP'ye yakınlığı ile bilinen "Türk Hekimleri Birliği" grupları yarıştı. Seçmen listesinde 33 bin 61 hekim bulunan oda seçiminde, 66 sandıkta oy kullanıldı.

Demokratik Katılım Grubu'nun İÜ Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pınar Saip'ın başkan olduğu listesi 4 bin 124 oy aldı. Katılımın önceki yıllara göre yüksek olduğu ve toplam 7 bin 265 hekimin oy kullandığı seçimlerde Hekimlikte Birlik ve Haklar Platformu bin 455; Cumhuriyetçi Hekimler bin 304 ve Türk Hekimleri Birliği 382 oy aldı.

Demokratik Katılım Kurulu Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşuyor: Prof. Dr. Pınar Saip, Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu, Dr. Murat Ekmez, Dr. Güray Kılıç, Dr. Recep Koç, Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, Dr. Osman Öztürk.

İZMİR'DE DE 'DEMOKRATİK HEKİMLER' KAZANDI

İzmir Tabip Odasının olağan genel kurulu bugün yapılan seçimlerle sona erdi. Odanın hemen karşısında bulunan Salih İşgören İlkokulunda kurulan 23 sandıkta hekimler yeni dönemin yönetim kurulu, denetleme kurulu, onur kurulu ve TTB büyük kongre delegelerini seçti.

Aday tanıtımları son dakikaya kadar sürerken saat 17.00'de biten seçimlerin ardından seçim kurulu oy sayım işlerine geçti. Odaya 9 bin 126 hekim üye olmasına rağmen katılım yine düşük oldu. Toplamda 2 bin 493 hekim oy kullandı.

Çarşaf liste ile yapılan seçimlerin kesin olmayan sonuçlarına göre Demokratik Katılımcı Hekimler Grubunun listesinden 5 kişi yönetime girerken Hekim Güçbirliği Grubundan iki kişi yönetime girdi.

Odanın yeni yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz olurken yönetime Demokratik Katılımcı Hekimler'den Fatih Sürenkök, Lütfi Çamlı, Nergül Çördük, Firdevs Çetin Uysal, Hekim Güçbirliği ekibinden Fehmi Akçiçek ve Ceyhun Balcı seçilmiş oldu.

Onur, Denetleme ve TTB Delegasyon listelerinde de büyük çoğunluğu Demokratik Katılımcı Hekimler Grubu kazandı.

Demokratik Katılımcı Hekimler Grubu seçimi alkışlarla Çav Bella Marşı ile kutladı. Tutuklu Onur Hamzaoğlu için 'Onur Hoca Onurumuzdur' sloganları atıldı.