ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Fransa'da hükümet karşıtı gösteriler düzenlendi

Fransa'da hükümetin son dönemdeki uygulamalarına karşı çok sayıda kentte protesto gösterisi düzenlendi.

Etkin Haber Ajansı / 15 Nisan 2018 Pazar, 11:05

HABER MERKEZİ - Fransa'da hükümetin son dönemdeki uygulamalarına karşı çok sayıda kentte protesto gösterisi düzenlenirken, Nantes ve Marsilya'da polis ve göstericiler arasında çatışmalar yaşandı.

Ülkenin kuzeybatısında bulunan Nantes kentinde, hükümetin pazartesi sabahı tahliyesine başladığı Notre-Dame-Des-Landes havaalanı projesine karşı verdikleri mücadele ile bilinen ZAD direnişçilerine destek vermek amacıyla yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı bir gösteri düzenlendi. Gösteriye polisin tazyikli su ve plastik mermi ile saldırmasıyla çatışma çıktı.

Yerel Presse Ocean gazetesi, göstericilerin ara sokaklara dağılması sonrası polisin şehrin önemli bir bölümünü giriş çıkışa kapattığını, sokak aralarında devam eden çatışmalar sonucu çok sayıda kişinin yaralandığını yazdı.

İçişleri Bakanı Gerard Collomb, sosyal medya hesabından mesaj yayınlayarak, şiddet olaylarını kınadığını ve şiddet uygulayan göstericilerin güvenlik güçlerini kışkırtmak ve diyalogu başarısız hale getirmek amacı taşıdıklarını ifade etti.

Ülkenin güneyinde bulunan Marsilya şehrinde muhalefetteki Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) ve 11 sendikanın çağrısıyla düzenlenen gösteride "Macron'a dur" denildi. Yaklaşık 40 bin kişinin katıldığı gösteriye demiryolu çalışanları, memurlar ve öğrenciler destek verdi. Eylemde konuşan LFI Başkanı Jean-Luc Melenchon, "ülkede iktidar ve halk arasındaki sosyal bağın ortadan kalktığını, son dönemde sokağa çıkmaya başlayan halkın bundan böyle daha büyük topluluklara ulaşarak gücünü göstereceğini" söyledi.

Fransa'nın güneybatısında bulunan Montpellier şehrinde düzenlenen gösteride polis kitleye saldırdı. Yaklaşık 2 bin kişinin şehir merkezinde molotof kokteyli eylem yaptı.

Ülkenin kuzeyindeki Lille kentinde ise öğrencilerin ağırlıkta olduğu göstericilerle polis arasında çıkan çatışmada çok sayıda öğrenci yaralandı.

Ülkede bir süredir devam eden demiryolu çalışanları, havacılık, enerji ve temizlik işkolu ile memurlar ve öğrencilerin gösteri ve grevleri devam ederken, 19 Nisan'da tüm işkollarının desteklediği ulusal çapta büyük bir gösteri çağrısında bulunuldu.