ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

ABD: Askerlerimizi Suriye'den çekmeyeceğiz

ABD'nin BMGK Daimi Temsilcisi Haley yaptığı açıklamada, ABD askerlerinin hedefler gerçekleşene kadar Suriye'den çekilmeyeceğini söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 15 Nisan 2018 Pazar, 17:30

HABER MERKEZİ - ABD'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ABD'nin Fransa ve İngiltere ile Suriye'ye düzenlediği saldırıdan sonra açıklama yaptı. Haley, "hedefler tamamlanana kadar ABD askerlerinin Suriye'den çekilmeyeceğini" açıkladı.

Haley, ABD'nin hedeflerini ise "IŞİD'i mağlubiyete uğratmak, kimyasal silahların kullanılmamasını garantiye almak ve İran'ın neler yaptığını takip etmek olarak açıkladı. Haley, "Amerikan birliklerinin eve döndüğünü görmek de bizim hedeflerimizden birisi, ancak bunlar tamamlanana kadar hiçbir yere ayrılmıyoruz" dedi.

Haley, ABD'nin Rusya ile ilişkilerinin Suriye nedeniyle çok gergin olduğunu ancak ABD'nin Rusya ile daha iyi bir ilişki umduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, mart sonunda yaptığı açıklamada yakın zamanda Suriye'den çekileceklerini duyurmuştu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert ise "Trump'ın açıklamalarına dair bilgilerinin olmadığı" açıklamasını yapmıştı.

ABD, dün sabaha karşı 'Kimyasal saldırı' bahanesiyle Suriye'ye yönelik saldırı düzenlemişti.