ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Erdoğan'dan Şam'a saldırı yorumu: Doğru buluyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin İngiltere ve Fransa ile birlikte Suriye'nin başkenti Şam'a yönelik hava saldırısın, "doğru bulduklarını" söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Nisan 2018 Cumartesi, 17:01

HABER MERKEZİ- Batılı emperyalistlerin Suriye'ye yönelik saldırısını AKP/Saray iktidarı "alkışlayarak" karşıladı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul Fatih'teki 6. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada konuyu değerlendirdi. İngiltere Başbakanı Theresa May'la görüştüğünü, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile de görüşeceğini söyleyen Erdoğan, "Rejim hak, hukuk tanımaksızın yaptığı saldırıların karşılıksız kalmayacağını gördü. Yapılan operasyonu doğru buluyoruz. O kimyasal silahlarla o yavruların düştüğü durumu herhalde tasvip etmemiz mümkün değil. Kimse bunun faili, bunun bedelini ödemesi lazım. Böylece rejim son günlerde tırmandırdığı muhaliflere yönelik insanlık dışı hak, hukuk tanımaz saldırılarının cevapsız kalmayacağını görmüş oldu" ifadelerini kullandı.

"Suriye'de gerçekten ülke halkının huzuru için bir adım atılacaksa önce hem rejime hem de terör örgütlerine karşı adım atılmalı" diyen Erdoğan, Suriye'de oynanan oyunun başka olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Suriye'de yapılan iş, önce rejimin zulmüne sessiz kalmak, ardından bir terör örgütünün el altından destekleyip sahaya sürülmesi, sonra da başka bir terör örgütüyle asıl projeyi hayata geçirmektir. Bunları kimse görmezden gelemez ama biz bunları hep konuştuk, hep söyledik. Biz bu oyunu çoktan çözdük."

ÜNAL: TÜRKİYE BİLGİLENDİRİLDİ

Suriye'ye saldırı konusunda AKP'den ilk açıklama parti Sözcüsü Mahir Ünal'dan gelmişti. Ünal, "Bu saldırı Suriye'ye karşı yapılmış değil, rejiime dönük bir saldırıdır. Kimyasal saldırıyla ilgili tespit edilen noktaların vurulmasıyla ilgili bir saldırı" dedi ve Türkiye'nin bilgilendirildiğini söyledi: "Zamanı dışında zaten son bir haftadır Doğu Guta'da Duma bölgesinde kimyasal silah kullanımından sonra böyle bir tepkinin gösterileceği hem İngiltere'nin hem Fransa'nın hem de Amerika'nın açıklamalarında görülüyordu. Bizimle de bu konuda bir bilgi paylaşımı oldu."

BOZDAĞ 'SİYASİ ÇÖZÜM' DEMİŞTİ

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, net bir tutum belirtmemiş ve Erdoğan'dan farklı olarak şunları söylemişti: "Çözüm için bilek güreşlerine son vermek ve hesapsız bir siyasi çözüm şarttır. Aksi, yine kandır. Suriye'de sorun, ihtilaf ve çatışmaların sona erdirilmesi ile siyasi çözüm, barış, huzur, istikrar ve güvenin kalıcı olarak sağlanması; ancak uluslararası toplumun birlikte, samimi ve kararlı hareketi ile mümkündür. Türkiye, Suriye'de siyasi çözüm, barış, güven, huzur ve istikrarın kalıcı şekilde tesisi için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerine düşeni yapmaya devam edecektir" demişti.