ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İhraç edilen KESK'liler direnişin 60. haftasını geride bıraktı

Kadıköy ve Bakırköy'de bugün de eylemlerini sürdüren ihraç edilen KESK üyeleri, bir kez daha "İşimizi geri alacağız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Nisan 2018 Cumartesi, 17:31

İSTANBUL - OHAL kararnamesi ile İstanbul'da ihraç edilen KESK üyelerinin Kadıköy ve Bakırköy'deki direnişi 60. haftasını geride bıraktı.

KADIKÖY

KESK üyeleri Kadıköy Altıyol'da "Haksız hukuksuz ihraçlara hayır! İşimizi geri alacağız" ve "KHK'lar gidecek biz kalacağız" pankartlarını açtı. "İşimizi geri alacağız", "KHK'lar gidecek biz kalacağız", "Direne direne kazanacağız" sloganlarının atıldığı eylemde konuşan Abdullah Şenyuva, "İşimiz, ekmeğimiz, geleceğimiz ve onurumuz için 60 haftadır direniyoruz" dedi. Şenyuva, haksızlığa, ayrımcılığa, çağ dışı ve bilim dışı uygulamalara, baskı ve haksızlıklara karşı kamu emekçilerinin sesi oldukları için ihraç edildiklerini belirtti.

"İktidara göre şekil alan, koltuğu ve konumu için her türlü haksızlığa göz yuman yandaş kapıkulu olmayı reddettik ve mesleki onurumuzu ve emekçi kimliğimizi her şeyin üzerinde tuttuk" diyen Şenyuva, bütün bu nedenlerden kaynaklı haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edildikleri söyledi.

"Haksız kararlarınıza, zulmünüze, iftiralarınıza boyun eğmeyeceğiz. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız, mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz" diye konuşan Şenyuva, haklı ve meşru olan mücadelelerinin kazanımla sona ereceğinin altını çizdi.

BAKIRKÖY

İhraç edilen KESK üyelerinin Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda gerçekleştirdiği eyleme BDSP, DGB, KÇB, SES ve Tüm Bel Sen üyeleri destek verdi. "AKP gidecek biz kalacağız", "Direne direnen kazanacağız" sloganlarının atıldığı eylemde konuşan Muhammed Sevinçtekin, AKP hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ'ın itiraf ettiği gibi "İdari tasarruf kullanılarak", hukuksuz bir şekilde işlerinden atıldıklarını belirtti. Sevinçtekin, bunun ise darbe girişiminin ardından "FETÖ'yle mücadele" bahanesiyle hayata geçirildiğini söyledi. On yıllar boyu kamu emekçisi olarak çalışanların bir gecede "terörist" ilan edilmesine tepki gösteren Sevinçtekin, ihraçlarının gerçek nedeninin muhalif kimlikleri olduğuna dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde 4 akademisyenin öldürüldüğünü hatırlatan Sevinçtekin, katil Volkan Bayar'ın yüzün üzerinde kişiyi "FETÖ"cü diye ihbar ettiğini, hakkındaki birçok şikayete karşın hiçbir adım atılmayarak korunduğunu ifade etti.

AKP iktidarının mutlaka gideceğini, suçlarının cezasını çekeceklerini ifade eden Sevinçtekin, OHAL Komisyonu'nun geçtiğimiz günlerde aldığı kararla 9 bin başvuruyu reddetmesine, 300 civarında işe iade kararı vermesine dair de "Komisyonun kriterleri neler?" diye sordu. "Eğer bir ülkede haksızlık varsa ve o ülkede haksızlığa karşı bir duyarsızlık varsa, suskunluk varsa, sessizlik varsa o kendiliğinden düzelmez" diyen Sevinçtekin, herkesi harekete geçmeye ve mücadele etmeye çağırdı. Sevinçtekin OHAL'in kaldırılması, KHK'ların iptal edilmesi ve OHAL Komisyonu tiyatrosuna son verilmesi gerektiğini söyledi.