ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ziya Ulusoy'dan Suriye yorumu: İki kamptan birine dahil olmak zorunda değiliz

Suriye'ye yönelik saldırıyı değerlendiren yazar Ziya Ulusoy, Esad rejiminin "kimyasal silah kullandığı" iddiasının bahane olduğunu belirtti, "Amaç Suriye-Rusya-İran hakimiyetini kırmak" dedi. Ulusoy, ezilenlerin iki kamptan birine dahil olmadan mücadele yürütmesi gerektiğinin altını çizdi, "Emperyalist savaşa karşı mücadele görevi, Türkiye ve Kürdistan bakımından Erdoğan faşizmine karşı mücadeledir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Nisan 2018 Cumartesi, 18:19

HABER MERKEZİ- Yazar Ziya Ulusoy, ABD, Fransa ve İngiltere'nin Suriye'ye gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin ETHA'nın sorularını yanıtladı.

"Esad rejimi kimyasal silah kullandı" iddiası için "Bu bir bahanedir" diyen Ulusoy, saldırının amacının Rusya-İran-Suriye egemenliğini kırmak olduğunu belirtti.

"KİMYASAL BAHANE AMAÇ RUSYA'NIN ETKİSİNİ KIRMAK"

Ulusoy, şunları söyledi:"Suriye savaşı 7 yıldır sürüyor. 2015 yılında Rusya'nın katılımıyla Rusya-Suriye-İran-Hizbullah kampının kazanacağı kesinlik kazandı. Şimdi son saldırı ile bunu engellemek istiyorlar. Suriye savaşının başında Esad'ı devirmek istiyorlardı. Bunun için İslamcı çeteler sahaya sürüldü. Ancak plan tutmadı. Esad'ı devirmekten vazgeçtikleri bir döneme gelindi. Bu kez de süreç, Suriye-Rusya-İran'ın kazanmasına doğru ilerleyince yeni bir plan devreye sokuldu. Mümkün olduğu kadar uzun bir savaşla, rakiplerini yıptarak, kendi önerileri karşısında teslim olmaya zorlayacaklar."

Açıklamalardan füze saldırılarının devam edeceğinin anlaşıldığını söyleyen Ulusoy, "Esad'ın güçlerini yıpratıncaya kadar devam edecekleri anlaşılıyor" diye konuştu.
Ziya Ulusoy, Rusya'nın Suriye'deki üstlerinin hedef alınmaması üzerine "Bunu özellikle tercih ettiler. Çünkü, Rusya'nın karşılık vermesini istemiyorlar. Rusya'yı kışkırtmamaya çalışıyorlar. Ancak savaşla oynandığı
müddetçe bu saldırı daha büyük savaşların kıvılcımı olacaktır" yorumunu yaptı.

"DAHA BÜYÜK SAVAŞLARIN KOŞULLARI VAR"

Emperyalistler arasında daha geniş çaplı bir rekabet ve savaş koşullarının olduğuna dikkat çeken Ulusoy,
şunları söyledi:

"ABD emperyalistleri yeni rakipleri çıkma olasılığına karşı işgal ve savaşlarla askeri gücünü kullanarak, kendi
hakimiyetini korumak istiyor. Çünkü hakimiyetleri gerilemeye başlamıştı. Rakiplerinin kendisini daha fazla
geriletmesine engel olmak istiyor, bunun için askeri gücünü kullanıyor. Bu Suriye'nin yanı sıra diğer alanlara
da yansıyacak. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne yönelik savaş tehditleri de Çin'e karşı emperyalist rekabet mücadelesinin bir savaş tehdidiydi. Savaşa dönüşüp dönüşmeyeceği göreceğiz."

ABD'nin Suriye'deki savaşı uzatmayı planladığını belirten Ulusoy, "Rusya'nın askeri gücü var ama ekonomik gücü uzun bir savaşa dayanamaz. Rusya bundan sonra etkinliğini sürdürebilir mi? Bu ekonomik bakımından tartışmalı. Rusya'nın askeri olarak kapasitesini düşürmek istiyorlar" dedi. Ulusoy, ABD'nin saldırganlığını sürdüreceğini belirtti, Amerikan yönetimindeki isim değişikliklerinin de "savaş saldırganlığının yönetim mekanizmasındaki ifadesi" olduğunu vurguladı.

"AKP BU KEZ TERCİHİNİ ABD'DEN YANA YAPTI"

Gazeteci yazar Ziya Ulusoy, AKP iktidarının, saldırı karşısındaki tutumu için de şunları söyledi: "Erdoğan faşizmi, Rusya ile ABD arasındaki çelişkileri kullanarak Rojava devrimini ezmek, Kürtlere karşı içte ve dışarıda yürüttügü savaşa kazanmak, devrimci hareketi imha etmek istiyor. Çelişkilerden yararlanarak sömürgeci politikalarını uyguladı. Şimdi de ABD ve Batılı emperyalistleri destekleyerek, işgalci kazanımlarını korumaya çalışıyor. Ancak emperyalist iki kamp arasındaki bu savaş daha büyük savaşlara kıvılcım olacağı gibi aynı zamanda çelişkilerden yararlanmaya çalışan güçlerin de taraflardan birinde kesin bir biçimde yer almasına ve iki büyük kampın savaş saldırılarından korunamamasına yol açacaktır. AKP iktidarı tercihini çok
faydacı bir biçimde ABD emperyalizminden yana yaptı."

Ezilenlerin iki kamptan birine dahil olmadan mücadele yürütmesi gerektiğinin altını çizen Ulusoy, şöyle konuştu: "Gerek Efrin işgaline karşı mücadele gerek de emperyalistlerin Suriye'ye yönelik saldırısına karşı mücadelede, her iki kamptan birinde yer almadan, halkların bağımsızlık ve özgürlük içinde birliğini sağlamak önemlidir. Rojava modelini, demokratik Suriye'ye doğru ilerletmek önemlidir. Emperyalist savaşa karşı mücadele görevi, Türkiye ve Kürdistan bakımından Erdoğan faşizmine karşı mücadeledir. İşgale karşı mücadeleyi faşizmi yıkma mücadelesinin bir bileşeni haline getirmek gerekir."