ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP: Kaybeden Suriye halkları oluyor

Batılı emperyalistlerin Suriye'ye yönelik saldırılarına tepki gösteren HDP MYK, büyük devletler arası güç gösterisi arenasına dönüşen Suriye savaşının en büyük kaybedeninin Suriye halkları olduğunu belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 14 Nisan 2018 Cumartesi, 16:28

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi Merkez Yürütme Kurulu, emperyalist devletlerin Suriye'ye yönelik saldırısına tepki gösterdi.

HDP MYK, yaptığı yazılı açıklamada, "Büyük devletler arası güç gösterisi arenasına dönüşen Suriye savaşının en büyük kaybedeni ne yazık ki Suriye halkları oluyor. 2011 yılından bu yana Suriye'de dış müdahalelerle devam eden iç savaş, bugün artık devletlerarası bir çıkar savaşına dönüşmüştür" dedi.

Suriye rejiminin askeri hedeflerine karşı ABD, İngiltere ve Fransa'nın saldırısının da bu kapsamda olduğunu kaydeden HDP, "Bu operasyonun çok daha vahim ve geniş ölçekli bir krize ve çatışmaya dönüşmemesi adına, tüm liderleri sorumlu davranmaya ve gerilimi daha fazla tırmandırmamaya davet ediyoruz" dedi.

SAVAŞ SUÇLARI CEZALANDIRILMALI

Suriye iç savaşında 500 binden fazla sivilin hayatını kaybettiğini, 8 milyondan fazla insanın yerinden yurdundan edildiğini hatırlatan HDP, savaş suçlarının cezasız kalmaması gerektiğini vurguladı.

HDP, katliamların hangi tür silahlarla gerçekleştirildiğine göre tutum alınmasını insanlık değerleri açısından son derece tehlikeli bulduklarını ifade ederken, şöyle devam etti: "Suriye halklarının barış içinde, demokratik bir Suriye'de ortak ve eşit bir yaşam sürdürmeleri esas hedef olmalıdır. Suriye'de kalıcı bir çözüm için tek yol, siyasi müzakere sürecinin derhal başlatılması ve demokratik ilkeleri benimseyen tüm kesimlerin bu sürece dahil edilmesidir" dedi.

AKP-MHP KOALİSYONUNUN RİYAKARLIĞI İBRETLİK

HDP, "Suriye'deki meseleleri konuşarak, müzakere ederek çözmek gerekir" diyen AKP ve hükümet sözcülerine ilişkin "riyakarlıkları ibretliktir" dedi. AKP-MHP koalisyonunun çözümsüzlüğü büyüttüğünü vurgulayan HDP, AKP'yi izlediği yayılmacı ve saldırgan politikaları derhal terk etmeye ve Suriye'deki askeri müdahaleyi sonlandırmaya çağırdı.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "HDP olarak mazlum Suriye halklarının yanındayız. Suriye halklarının barış sürecini, tüm demokrasiye inanan kesimlerle birlikte inşa etmeye başlaması, demokratik bir Suriye oluşturmak için tüm tarafların yer alacağı müzakere adımlarının atılması en büyük arzumuzdur."