ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

ESP'den Suriye'ye yönelik saldırıya tepki

Suriye'ye yönelik saldırıya tepki gösteren ESP, saldırının 2011 yılında NATO'nun desteğiyle başlatılan Suriye'yi işgal planının bir parçası olduğunu belirtti. ESP, "Demokratik, halkların eşitliğine dayanan Federal bir Suriye'de hiç bir emperyalist güce yer kalmayacaktır" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Nisan 2018 Cumartesi, 13:55

İSTANBUL- Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), ABD, Fransa ve İngiltere'nin Suriye'ye yönelik hava saldırısına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Söz konusu saldırının sömürgeci amaçlar doğrultusunda gerçekleştiğini belirten ESP, "Doğu Guta’da 'Halka karşı kimyasal silah kullanıldığı' iddialarıyla en ufak bir ilgisi yoktur. Saldırıların, tam da OPCW heyetinin kimyasal iddialarını incelemek üzere Şam’a geldiği gün gerçekleşmesi bunu açıkça göstermektedir. Tersine, bu sabah Şam üzerine yollanan füzeler, 'kimyasal saldırı' iddiasının İngiliz istihbaratı tarafından hazırlanan bir tezgâh olduğu yönündeki kanıyı güçlendirmiştir" dedi.

Saldırı için "NATO'nun da desteğiyle Amerikan-İngiliz-Fransız emperyalist üçlüsünün 2011’den bu yana Suriye’ye yönelik müdahalelerinin bir parçası ve devamıdır" diyen ESP, açıklamasında şunları belirtti: "AKP iktidarının bu emperyalist saldırıyı 'insanlığın vicdanı adına' (!) selamlaması, bu iktidarın Amerikan emperyalizminin işbirlikçisi olduğunu bir kez daha açıkça ortaya koymuştur. AKP ne yerlidir, ne de millidir. Washington’da siyaset laboratuvarlarında üretilmiş, 28 Şubat generalleri eliyle yol verilmiş, Türkiye’nin bütün yeraltı ve yerüstü zenginliklerini uluslararası tekellere peşkeş çekmiş, Suriye’de ilk günden itibaren Amerikan müdahalesinin aleti olmuş bir partidir."

Bağımsız, demokratik, federal Ortadoğu mücadelesinin halkların antiemperyalist çözümü olduğunun altını çizen ESP, "Tıpkı Latin Amerika’da ABD emperyalizminin halkların bölgesel birliği yolundan geriletilmesi gibi, Ortadoğu’da da ihtiyaç, Türk, Kürt, Arap ve bütün bölge halklarının emperyalizme ve gericiliğe karşı birleşmesidir. Bugün birbiriyle dalaşan bütün gerici kuvvetlerin, sırası geldiğinde hasımlık etmekten sakınmadığı Rojava Devrimi, bu alternatifin nüvesini oluşturmaktadır. Suriye halkları bu çözümü kendi elleriyle yaratacaktır. Demokratik, halkların eşitliğine dayanan Federal bir Suriye'de hiç bir emperyalist güce yer kalmayacaktır. Ortadoğu er geç, emperyalist rekabetin, mezhepsel çatışmaların değil, özgürlük, demokrasi ve sosyalizmin bölgesi olacaktır" diye belirtti.