ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

BM Suriye gündemiyle toplandı

BM, Rusya'nın talebiyle Suriye'ye yönelik son saldırıyı görüşmek üzere toplandı.

Etkin Haber Ajansı / 14 Nisan 2018 Cumartesi, 19:46

NEW YORK- Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Rusya'nın talebi üzerine ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye yönelik saldırısını görüşmek üzere toplandı.

Oturumun başında bir konuşma yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Konsey üyesi tüm ülkelere, "itidallı davranmaları ve Suriye'de gerginliği artırıcı adımlardan kaçınmaları" çağrısı yaptı.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, ABD'nin saldırısının Suriye'deki "insani faaliyeti" daha da kötüleştirdiği yorumunu yaptı, "Teröristlere göz yumuyor" dedi.

Nebenzya şöyle devam etti:
"ABD ve müttefikleri uluslararası hukuku küçümsediklerini ısrarla göstermeye devam ediyor. ABD ve müttefikleri Suriye'nin kalkınma sürecine yardım etmeyi reddederek işi ülkenin parçalanmasına doğru götürüyor. ABD ve müttefikleri Suriye'deki çatışmaları 24 saat içinde durdurabilir."

Nebenzya, ABD'nin BM tüzüğünü "küçümsediği"ni belirtti, "Güvenlik Konseyi'nde herhangi bir çalışma yürütmüyorsunuz, bizlerle görüşmüyorsunuz ve herkesi bunun aksine inandırmaya çalışıyorsunuz. Konseyin otoritesini baltalıyorsunuz" dedi.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley toplantıda yaptığı konuşmada, "Birleşik Krallık, Fransa ve ABD intikam almak, cezalandırmak ya da güç göstermek için değil, Suriye hükümetinin insanlığa karşı işlediği vahşetten sorumlu tutmak ve kimyasal silahların bir daha kullanımını engellemek için harekete geçti'' dedi.

Diplomasiye defalarca şans verdiklerini ancak Rusya'nın BMGK'de kimyasal silah kullanımını konusunda 6 kez veto hakkını kullandığını belirten Haley, şöyle konuştu:

''Suriye stratejimiz değişmedi. Ancak Suriye rejimi kimyasal silah kullanmaya devam ederek bizi harekete geçmeye zorladı. ABD Başkanı Trump ile bu sabah konuştum ve Suriye rejimi bu zehirli gazı tekrar kullanırsa ABD'nin hedefe kilitli ve yüklü olduğunu söyledi. Başkanımız kırmızı çizgisi aşıldığında bunu uygular."

BM Güvenlik Konseyi toplantısı devam ediyor.