ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK Adana Şubeleri: OHAL'e Hayır

Adana'da KESK Şubeler Platformu tarafından yapılan açıklamada, "Türkiye’nin dört bir yanında alanlara, meydanlara çıkan KESK'liler olarak 'insanca yaşam ve iş güvencemiz için OHAL’e hayır'" denildi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Nisan 2018 Cuma, 13:52

ADANA - KESK Adana Şubeler Platformu, OHAL'in kaldırılması ve ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine geri alınması talebiyle Eğitim-Sen Şube binasında basın açıklaması yaptı.

KESK Adana Şubeler Platformu adına konuşan Muzaffer Yüksel, "Toplum olarak tarihimizin belki de en karanlık döneminden geçiyoruz. 20 Temmuz 2016 tarihinden bugüne süren OHAL ile hukuksuzluğun, adaletsizliğin, emeği hedef alan saldırıların merkez üssü haline getirilen bir ülkede hayatta kalma mücadelesi veriyoruz" dedi.

Yüksel, "Parlamentoyu işlevsiz hale getirip, anayasayı askıya aldılar. Hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti ilkelerini yerle bir ettiler. OHAL'i yaşamımızın her hücresine müdahale etmenin aracı haline getirdiler. Gece yarıları çıkardıkları KHK'ler ile 110 bin fazla kamu emekçisini hiçbir soruşturma ve mahkeme süreci olmadan sorgusuz, sualsiz işinden, ekmeğinden ettiler. Hukukun en temel normlarını tepe taklak edip masumiyet karinesini yok saydılar" diye belirtti.

Yüksel'in yaptığı açıklamada şunlar kaydedildi:
"11 yıl boyunca 'beraber yürüdük biz bu yollarda' nakaratını tutturdukları yapıya karşı, birileri gibi, 15 Temmuz'dan sonra değil, en başından beri mücadele eden konfederasyonumuz KESK'i hedefe koydular. Kuruluşumuzdan bugüne sürdürdüğümüz emek ve demokrasi mücadelemize diş bileyenler, Anayasa ile yasalarla, ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşme ve anlaşmalarla güvence altına alınmış sendikal hak ve özgürlüklerimizi kullanmamızı 'suç' sayanlar, Fişleme, suçlama ve ihbarcılık sistemini esas alarak bağlı sendikalarımız üyesi 4 bin 218 kamu emekçisini işinden, ekmeğinden ettiler. On binlerce kamu emekçisinin işsiz bırakıldığı, intihara sürüklendiği koşulları görmezden geldiler. Yaşanan hukuksuzluğa, keyfiliğe karşı çıkanları 'mağduriyet edebiyatı yapmakla' itham ettiler.

"Şimdi de 'bir iki aya kalmaz kaldırırız', 'vatandaşa değil, kendimize ilan ediyoruz' diyerek tam 6 defa uzatıp 20 aydır sürdürdükleri anti demokratik, hukuksuz düzeni bir kez daha uzatmak istiyorlar. Evet, onların OHAL'e ihtiyacı var. Ama 'rekor büyüme' nutuklarına, çarpıtılmış TÜİK rakamlarına itibar etmeyen, Artan işsizliği, hayat pahalılığını iliklerine kadar yaşayan milyonlar, İster mavi yakalı ister beyaz yakalı olsun iki yakası bir araya gelmeyen, Ülkenin ezici çoğunluğunu oluşturanlar olarak bizim ekmeğimizi her geçen gün küçültüp haklarımızı özgürlüklerimizi sınırlayan OHAL'e değil, Demokrasiye, adalete, barışa, kardeşliğe, laik bir düzene ve seküler yaşama ihtiyacımız var. Bunun için bugün Türkiye'nin dört bir yanında alanlara, meydanlara çıkan KESK'liler olarak 'İnsanca yaşam ve iş güvencemiz için OHAL'e hayır' diyoruz."