ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Erdoğan: Ne ABD'den ne Rusya'dan ne de İran'dan vazgeçeriz

ABD-Rusya gerginliğine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Suriye'yi bilek güreşi sahasına çevirmelerinden rahatsızlık duyuyoruz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Nisan 2018 Perşembe, 14:08

ANKARA - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara'da Başkentray açılış töreninde konuştu. Erdoğan, Suriye'deki ABD-Rusya gerginliğine ilişkin yaptığı konuşmasında, "Suriye'yi bilek güreşi sahasına çevirmelerinden rahatsızlık duyuyoruz" dedi.

'KİMSENİN AKDENİZ VE SURİYE TOPRAKLARINI YAKMAYA HAKKI YOK'

Erdoğan, "Suriye'deki gelişmeler tüm dünya çapında bir güvenlik krizine yol açmıştır. Suriye'deki rejim bizim gözümüzde zaten kapkara bir sicile sahiptir. Suriye'nin bilek güreşi sahasına çevrilmesinden rahatsızız. Dün akşam Trump'la görüştük, bugün Putin'le görüşeceğim. Birlikte kimyasal katliamı nasıl durdururuz bunu konuşacağım. Kimsenin Akdeniz ve Suriye topraklarını yakmaya hakkı yok" dedi.

'ABD, RUSYA VE İRAN'DAN VAZGEÇMEYE NİYETİMİZ YOK'

"Suriye toprakları herkes için güvenli hale gelene kadar oradaki varlığımızı ve faaliyetlerimizi sürdüreceğiz" diye konuşan Erdoğan, "Biz artık Suriye ve Irak'ta oynanan bu tiyatronun bir kenara bırakılmasını istiyoruz. Bu tiyatro yüzünden dünya yakın tarihinin en büyük tehdidiyle karşı karşıyadır. Ne ABD ile olan müttefikliğimizden ne de Rusya ile geniş alanda kurduğumuz stratejik ilişkilerimizden ne de İran ile birlikte çalışmaktan vazgeçme niyetimiz yoktur. Katil Esed rejimini destekleyenler, PYD'yi destekleyenler yanlış yapıyor. Suriye'de bulunduğu yere güven, huzur ve refah getiren tek ülke biziz" diye belirtti.

'BİZİ DÖVİZ KURU ÜZERİNDEN TERBİYE EDEMEZLER'

Yaşanan ekonomik krize ilişkin konuşan Erdoğan, "Ekonomide aktif rol oynayanlar eğer Suriye'deki bu gelişmeleri kalkıp bahane ederek buradan ülkemize ekonomik terör estirmeye çalışıyorsanız yanlış yaparsınız. Yeri geldiğinde bunun hesabını verirsiniz, bedelini ödersiniz. Döviz kurlarındaki artışın makul, mantıklı, işin kitabına uygun hiçbir izahı yoktur. Türkiye emin adımlarla yoluna devam ediyor, bizi döviz kuru üzerinden terbiye edemezler" diye konuştu.