ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Nurcan Arslan katiline müebbet hapis cezası

11 kurşunla Nurcan Aslan'ı katleden Abdullah Melih Barış'a önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme heyeti, mahkemedeki tutumu nedeniyle "iyi hal" indirimi uyguladı cezayı müebbet cezasına çevirdi. Nurcan'ın ailesi ve avukatları "Yargı erkekleri cesaretlendiren iyi hal indirimlerini tekrar değerlendirmeli" sözleriyle karara tepki gösterdi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Nisan 2018 Perşembe, 12:52

İSTANBUL - İstanbul Halkalı'da 30 Ocak 2016'da, Tokat'ın Almus ilçesi Kurtuluş Mahallesi muhtarı Abdullah Melih Barış tarafından katledilen Nurcan Arslan davasının karar duruşması Bakırköy Adliyesi 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme, 10 duruşma süren davada Abdullah Melih Barış'a önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi, ardından mahkemedeki tutumu nedeniyle 'iyi hal' indirimi uygulayarak müebbet hapis cezasına indirdi.

'11 KURŞUNUN HESABI SORULANA DEK MÜCADELE EDECEĞİZ'

Duruşma başlamadan önce, Nurcan'ın ailesi adliye önünde açıklama yaptı. Sosyalist Kadın Meclisleri, Kadın Komünü, Kadın Meclisleri'nden kadınların da destek verdiği açıklamada, "Dün Özgecan bugün Nurcan, yarın hangi can" pankartı açıldı. Kadınlar adına Nurcan Arslan'ın kardeşi Gülcan Arslan, basına açıklama yaptı. İki buçuk yıllık dava sürecinde çok fazla hukuksuzlukla karşılaşmalarına rağmen "adalet" demekten vazgeçmediklerini söylen Gülcan Arslan, sanık Abdullah Melih Barış'ın Saray'da düzenlenen muhtarlar toplantısına katıldığını hatırlattı.

"Mücadelemiz Abdullah Melih Barış'ın sıktığı 11 kurşunun hesabı sorulana, kadın cinayetleri son bulana ve adalet yerini bulana kadar sürecek" diyen Arslan, dava boyunca yanlarında olan kadınlara teşekkür etti.

Açıklama, "Erkek adalet değil gerçek adalet", "Kadın cinayetleri isyanımızdır", "Yaşasın kadın dayanışması" sloganlarıyla sona erdi.

Ardından duruşma salonuna geçildi.

AVUKAT DAVADAN ÇEKİLDİ

Duruşma, dava dosyasına eklenen dilekçelerin sunulmasıyla başladı. Abdullah Melih Barış'ın önceki avukatı Hakim Peker'in davadan çekildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Vekili Av. Sultan Koçyiğit Öztürk ise mazeretle duruşmaya katılmadı.

Av. Hakim Peker'in yerine atanan Av. Ahmet Resul'un duruşmaya gelmesi beklendi. Bu arada savcı mütalasını verdi. Savcı, sanığın "kasten ve planlı öldürme" suçunu işlediğini ifade ederek, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini istedi.

'İYİ HAL UYGULANMAMALI'

Kısa bir aranın verildiği duruşma, aile avukatlarının beyanlarıyla devam etti. Avukat Gülhan Kaya, mütalaaya katıldıklarını belirterek, 'iyi hal' veya 'haksız tahrik' indirimlerinin uygulanmaması talebinde bulundu. Yargıtay ve yerel mahkemelerde 'iyi hal' indirimlerinin bozulduğu veya verilmediği dava örneklerini sıralayan Kaya, "Bu dava diğer kadın katliamlardan farksız değil. Bu ülkede biliyoruz ki katil erkekler kadınları öldürmeden internetten ne kadar ceza alacağını hesaplıyor" dedi. Kendi gösterdiği tanıklarca beyanlarının yalanlandığını söyleyen Kaya, sanığın daha önceki yaptığı savunmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İndirim alabilmek için mahkemede, iftiralara başvurduğunu, Nurcan'ın örgüt bağlantısı olduğunu, akıl sağlığının yerinde olmadığını söylediğini aktaran Kaya, ATK raporlarının ve tanık ifadelerinin tüm bu beyanlarını çürüttüğüne dikkat çekti.

Kaya şöyle devam etti. "Sanık duruşmaları sakince takip ise de mahkemenin işini aksatacak şekilde iftira ve iddialarda bulunarak yargılamanın uzamasına sebebiyet vermiştir. Sadece duruşmadaki tutumuna göre iyi hal indiriminden yararlandırılması bizce uygun değildir. Sadece son dört ayda 101 kadın katledildi. Yargı indirim uygulayarak erkekleri cesaretlendiren karar almamalıdır. Kesinlikle haksız tahrik indirimi yapılmamalı. Ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılmalı" dedi.

Av. Gülsüm Öner Yetkin de sanığa kasten öldürme suçundan ceza verilmesinin kadınların yaşam hakkının güvence altına alınması yönünde bir adım olacağını belirtti.

SANIK VE AVUKATTAN 'HASTA' YORUMU

Ardından savunması alınan Abdullah Melih Barış ise tehdit edildiğini öne sürerek, 15 yıldır bipolar bozukluğu yaşadığını ve tedavi gördüğünü ifade ederek kendini aklamaya çalıştı. Avukatı Ahmet Resul, davanın 'kadın cinayeti' olarak bakılmaması, TCK'da 'kasten öldürme'yle ilgili maddelerin uygulanmasını istedi. Nurcan'ı 11 kurşunla öldüren Barış'ın bipolar olduğunu söyleyerek, savunmasını hastalık üzerine yaptığı değerlendirmelere ayırdı. Ahmet Resul, daha önceki duruşmada talep edilen yeniden ATK raporu alınması talebini yineledi.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Nurcan'ı katleden Barış'a önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme heyeti, 'haksız tahrik indirimi uygulamadı, ancak sanığın duruşmadaki tutumu nedeniyle "iyi hal" indirimi uygulayarak cezayı müebbet cezasına çevirdi.

ADLİYE KORİDORUNDA ADALET İSTENDİ

'İyi hal' indirimi uygulanması üzerine aile, adliyede karara sloganlarla tepki gösterdi. "Erkek vuruyor devlet koruyor", "Kadın cinayetleri politiktir" sloganı atan Nurcan'ın ailesi ve dayanışmaya gelen kadınlar, sloganlarla adliyeden çıktı.

Karar sonrası Nurcan'ın ailesi ve avukatları adliye önünde karara tepki gösterdi. Ailesi "Bu nasıl adalet içimiz yanıyor" diye isyan ederken söz alan avukat Gülhan Kaya, sanığın haksız tahrik indirimi almak için çok uğraşmasına rağmen alamadığını ancak iyi hak indirimi aldığını belirterek, "Sanığa iyi hal indirimi uygulanmasını kabul etmiyoruz. Yargı erkekleri cesaretlendiren iyi hal indirimlerini tekrar değerlendirmeli. Kararı istinaf mahkemesine taşıyacağız" dedi.