ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Sarıyer Belediyesi ile Genel-İş Sendikası TİS imzaladı

Sarıyer Belediyesi ile DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Etkin Haber Ajansı / 12 Nisan 2018 Perşembe, 12:56

İSTANBUL - Sarıyer Belediyesi ile DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.

İmza törenine DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç katıldı.

Ferahevler Merkez Şantiye'de gerçekleşen imza töreninin açılış konuşmasını yapan Genel-İş Sendikası İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Pehlivan sözleşmenin taraflara hayırlı olmasını diledi.

İmzaların atılmasının ardından söz alan Genel-İş Başkanı Remzi Çalışkan, yıllardır kanayan bir yara olan taşeron yasasının eşitlik ilkesine aykırı bir şekilde sonuçlandığını söyledi. Çalışkan, bedeli ne olursa olsun emeğin kazanılacağını belirtti. Sadece sendikalı olmakla sorunların çözülemeyeceğini vurgulayan Çalışkan, "Taşeron yasası adaletsizlik getirecek dedik ve bir bir önümüze geldi. Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı şekilde ayrımcılıkla sonuçlandı. Demokrasi olmazsa, alın terimizin hakkını alamayacağımızı bilmeliyiz. Demokrasinin temel ilkeleri ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Kazanmış haklarımız bir bir ortadan kaldırılıyor. Sendika mücadelesi hem emek hem de demokrasi mücadelesidir. Bedeli ne olursa olsun emek kazanacak" diye konuştu.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise Türkiye'de sendikalaşma oranının düşük olduğunu söyledi. Sarıyer'de yapılan toplu iş sözleşmesinin önemine değinen Beko, konuşmasında demokrasi, insan hakları, barış ve adaletin mücadelecisi olduklarını vurguladı. Beko, "Her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Savaş çığlıklarına karşı barış çığlıkları atarak birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Mağdurlar olarak artık ayağa kalkmalıyız" diye belirtti.

Dayanışmanın öneminden bahseden Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, "Bu toplumun olmazsa olmazı dayanışma içinde olmak. Toplumsal mücadeleden yana olmalıyız. Emek en yüce değerdir. Yaşamın en önemli parçasıdır. İnsanlık var olduğundan beri alın terinin ve emeğin karşılığı tam olarak verilmemiştir" dedi.