ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Kürk Mantolu Madonna'yı Fatih Akın çekecek

Kürk Mantolu Madonna'nın yapım haklarını satın alan Ay Yapım, "Tanınmış Türk romanı 'Kürk Mantolu Madonna'yı çekmeye başlayacağız" açıklaması yaptı. Milliyet yazarı Sina Koloğlu, filmi yönetmen Fatih Akın'ın çekeceğini yazdı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Nisan 2018 Çarşamba, 16:58

HABER MERKEZİ- Sabahattin Ali'nin kült romanı 'Kürk Mantolu Madonna'nın beyaz perdeye uyarlanacağı uzun zamandır konuşuluyor. Filmin, Fatih Akın tarafından çekileceği belirtildi.

Milliyet yazarı Sina Koloğlu, köşesinde, Ay Yapım'ın patronu Kerem Çatay'ın World Screen'e verdiği söyleşiyi aktardı. Çatay, "Tanınmış Türk romanı 'Kürk Mantolu Madonna'yı çekmeye başlayacağız. Bu roman, aynı zamanda ABD'de best-seller" dedi.

Koloğlu, filmi Almanya'da Fatih Akın'ın iki dilde çekeceğini öğrendiğini belirterek, şunları yazdı: "Devreye Fatih Akın girdi. Sonra anlaşıldı ki, uzun süredir romanın peşindeymiş. Böyle bir durum olunca Ay Yapım, Akın'da karar kıldı. Şöyle de yorumlar yapıldı, 'Akın, 'Yabancı Dilde En İyi Film Oscarı'nı alırsa, Kürk Mantolu Madonna'ya ilgi daha da artar, istediği ünlü oyuncuyu Maria Puder rolüne oturtur.' Bu olmadı ama kendisi yine de 'Altın Küre' gibi çok önemli bir ödül aldı. Akın, her daim oyuncuların saygı duyduğu bir yönetmendir. Sürpriz bir ismi bu rolde görebiliriz. Film çekimlerine yazın sonunda başlanacağı belirtiliyor. 2019 Berlin ve Cannes Film Festivali'ne katılmak ve tabii ödül almak, ilk düşünce…"

Ay Yapım, çok satanlar listesinden hiç düşmeyen Kürk Mantolu Madonna'nın yapım haklarını satın aldığını duyurmuş, projenin senaryo çalışmalarını Ece Yörenç'in yapacağı açıklanmıştı. Maria Puder karakteri için şu ana kadar kulislere Beren Saat ve Marion Cotillard'ın isimleri yansımıştı.

Film için önce ABD'li film yapımcısı Harvey Weinstein'le anlaşılmış ancak Weinstein'in adının taciz skandalına karışmasının ardından proje rafa kalkmıştı.