ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi: Yasemin ve Nurcan için adalet

Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, Kadıköy Khalkedon Meydanı'nda yaptığı 11 eyleminde, arkadaşlık teklifini reddettiği erkek tarafından katledilen Nurcan Aslan ve özsavunmasını kullandığı için 15 yıl hapse çarptırılan Yasemin Çakal için adalet istedi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Nisan 2018 Çarşamba, 20:57

İSTANBUL- Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, Özgecan Aslan'ın katledildiği gün olan 11 Şubat nedeniyle, her ayın 11'inde yaptığı eylemlere devam etti. Bu ayki eylem, arkadaşlık teklifini reddettiği erkek tarafından katledilen ve yarın davası görülecek olan Nurcan Arslan'a atfedildi.

Kadınlar, basın açıklaması öncesinde Nurcan Arslan davasına ilişkin bildiri dağıtarak, karar çıkması beklenen yarınki davaya çağrı yaptı. Nursan Arslan davası yarın saat 10.30'da Bakırköy Adliyesi'nde görülecek.

Bildiri dağıtımının ardından yapılan basın açıklamasına Nurcan'ın ailesi ve arkadaşları da katıldı.

"Yaşamak istiyoruz" pankartının açıldığı eylemde, "Katledilen kadınlar isyanımızdır", "Nurcan Arslan için adalet herkes için adalet", "Kadın cinayetleri politiktir", "Erkek adalet değil gerçek adalet" sloganları atıldı.

Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi adına açıklama yapan Ezgi Bahçeci, 27 aydır kadınlar olarak bu meydandan seslendiklerini belirtti. Şiddete, tacize ve tecavüze uğrayan kadınlar için adalet istediklerini söyleyen Bahçeci, sadece Mart ayında 25 kadının katledildiğini hatırlattı.

Özsavunmasını kullanan Yasemin Çakal'a 15 yıl hapis cezası verilmesine işaret eden Bahçeci, kadın katillerinin yargılanmadığı mahkemelerde yaşam hakkını savunan, ölmemek için öldürmek zorunda kalan kadınlara cezalar yağdırıldığını kaydetti. Bahçeci, "Kadınlar olarak Yasemin ile dayanışmaya ve Yasemin için adalet aramaya devam edeceğiz. Çünkü erkek egemen sisteme, hayatlarımıza dönük her türlü saldırıya karşı özsavunma biz kadınların en meşru hakkıdır ve özsavunma hakkımızı savunmaya devam edeceğiz" dedi.

Nurcan Arslan için de adalet istediklerini dile getiren Bahçeci, yarın saat 10.30'da Bakırköy Adliyesi'nde olacaklarını duyurdu. Bahçeci, "Nurcan Arslan için adalet, kadınlar için adalet talebimizle siz kadınları birlikte olmaya ve dayanışmaya çağırıyoruz" dedi.