ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

1 Mayıs hazırlıkları sürüyor

1 Mayıs İşçi Bayramı yaklaşıyor, hazırlıklar başladı. İzmir'de taşeron işçiler, hem işten çıkarmaları protesto etti hem 1 Mayıs'a çağrı yaptı. Mersin'de de "Güzel günler için 1 Mayıs'a" çağrısı yapıldı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Nisan 2018 Çarşamba, 20:36

HABER MERKEZİ- İşçilerin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs için hazırlıklar başladı. İzmir'de işçiler taşeron sisteme karşı yaptıkları eylemde 1 Mayıs'a da çağrı yaparken, Mersin'de 1 Mayıs'ın Cumhuriyet Meydanı'nda kutlanacağı açıklandı.

İzmir'de Genel-İş Sendikası İzmir 2 No'lu Şube üyeleri, taşeron düzenlemesiyle işçilerin işten çıkartılmasını protesto ederken, işçileri 1 Mayıs'a katılmaya çağırdı.

Konak'ta bulunan İzmir Su ve Kanalizasyon İşleri (İZSU) Müdürlüğü önünde toplanan işçiler, "Kölelik sistemine hayır kadro istiyoruz" ve "Kadro hakkımız elimden alma koşulsuz şartsız herkese kadro" pankartlarını açtı. İşçiler, "Hükümet şaşırma sabrımızı taşırma", "Direne direne kazanacağız" sloganlarını attı.

Eylemde konuşan Genel-İş Şube Başkanı Arif Yıldız, taşeron düzenlemesi ile tüm iş alanlarında şartlar ve engellemelerle dolu bir sistemin getirildiğini söyledi. Yıldız, merkez idarede çalışan işçilerin kadroya geçirildiğini ancak belediye işçilerinin haklarının verilmediğini ve geçişlerde de özlük haklarını kaybettiklerini dile getirdi.

Ülkenin dört bir yanında taşeron mağduriyeti yaşandığını hatırlatan Yıldız, hükümetin yeni bir düzenleme yaparak ayrımsız şartsız tüm işçileri kadroya almasını istedi.

1 Mayıs'ta Gündoğdu Meydanı'nda olacaklarını açıklayan Yıldız, AKP hükümetine şöyle seslendi: "İşçiler seni sandığa gömecek. Baskılar, OHAL ile işçileri ekmeğinden aşından ederek iktidara geleceğini düşünüyorsan yanılıyorsun. Seni tarihin çöplüğüne gömeceğiz."

MERSİN: GÜZEL GÜNLER İÇİN 1 MAYIS'A

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, basın toplantısı düzenleyerek 1 Mayıs programını açıkladı.

Petrol-İş Sendikası binasında düzenlenen basın toplantısına emek ve meslek örgütlerinin yanı sıra siyasi partiler de katıldı.

Platform adına açıklama yapan Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, 1 Mayıs İşçi Bayramı'na emeği ile geçinen ve yok sayılan tüm yurttaşların katılmasını istedi. Göksoy, "Güzel günler için 1 Mayıs'a" çağrısı yaptı.

Mitingde işçilerin taleplerinin yanı sıra demokrasi, barış ve özgürlüğü haykıracaklarını ifade eden Göksoy, Tevfik Sırrı Gür Stadı yanında saat 15.00'da toplanarak, Cumhuriyet Meydanı'na yürüyeceklerini kaydetti. Göksoy, şunları söyledi: "Bu ülkenin OHAL koşulları altında emeğiyle yaşayan, yok sayılmak istenen gerçek sahipleri; işçiler, kamu çalışanları, mimar-mühendis-şehir plancıları, hekimleri işsizler; kadın, erkek, LGBTİ bireyler, genç, yaşlı, çocuk ve binleri 1 Mayıs'ta buluşturacağız."