ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Hükümetin ekonomi yorumu: Darbecilerin oyunu

Ekonomideki gelişmeleri değerlendiren Başbakan Yıldırım ve Ekonomi Bakanı Zeybekçi, kötü gidişatın nedeninin darbecilerin oyunu olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Nisan 2018 Çarşamba, 18:02

HABER MERKEZİ- Başbakan Binali Yıldırım'dan kötü ekonomik gidişatla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "faiz lobisi" açıklamasını aratmayacak açıklamalar geldi.

Yıldırım, "Demokrasiye darbe vurmak isteyenler bunu başaramayınca bugünlerde ekonomi üzerinden yeni bir faaliyet içerisine girmiş gözüküyor. Milli irade, siyasi istikrarı azimle koruduğumuz gibi hiç kimsenin endişesi olmasın, bu ekonomik saldırıların da üstesinden geleceğiz" diye konuştu.

Uzmunlar, ekonomideki kötü gidişattan hükümetin politikalarının da büyük payı olduğunu belirtmesine rağmen, Başbakan Yıldırım sorumluluğu "dış mihraklara" attı: "ABD, Çin'den alacağı ürünlere ilave vergiler getiriyor. Benzerini Çin de yapıyor. Buradaki ekonomik savaş küresel dengeleri bozuyor. Şu anda böyle bir süreç yaşıyoruz. Türkiye küresel belirsizliklerden etkileniyor. Terör, savaş, göç hepsi burada. Çünkü biz belirsizliklerin göbeğinde yaşıyoruz.

"2017'de yüzde 7.4. Rekor. Ona da şimdi çamur atmaya çalışıyor. 'Bu kadar büyüme, ekonominin bu kadar ısınması doğru bir şey değil.' Büyümeyince 'Ülke büyümüyor, yerinde sayıyor.' Büyüyence 'Çok büyüdü.' Ne istiyorsunuz? Bunlar siyasi mülahazalarla yapılan değerlendirmelerdir. Bizim görevimiz; bunlara itibar etmek değil, milletimiz için, ülkemiz için doğru bildiğimiz neyse onu yapmaktır."

DÖVİZDEKİ YÜKSELİŞ GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de döviz kurundaki yükselişle ilgili, "Bunlar hiçbir şekilde Türkiye'nin gerçeğini yansıtmıyor" ifadelerini kullandı.

Suni hareketlenmelerin bir şekilde geçeceğini ve Türkiye'nin yoluna devam edeceğini belirten Zeybekci, şunları söyledi:

"Türkiye'nin 1 yıllık vadeli mükellefiyetlerini göz önüne alın, Merkez Bankası stoklarına bakın, ödeyeceği mükellefiyetlerine bakın… Türkiye'nin fazlası var, kasada fazlası var. Buna rağmen yaşadığımız şeyler Türkiye'nin gerçeğini yansıtmıyor. Bunlar canımızı yakıyor. Fakat bunlar Türkiye'nin kalıcı hastalığı değildir. Bunlar geçicidir. İşinize bakın, önünüze bakın. Bu suni şekildeki hareketlenmeler geçecektir ve Türkiye önüne bakacaktır."