ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ergene Havzası illerindeki yapılan çalışma neden gizli tutuluyor?

Ergene nehri "çok kirli su sınıfı" olan dördüncü sınıf su kalitesine düştü. Edirne Havzası'nın bulunduğu illerde ise kanser vakaları büyük ölçüde artarken, havzada üretilen tarım ürünleri tüm Türkiye'ye dağıtılıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından bölgede yapılan araştırmaların gizli tutulduğunu kaydeden HDP'li Kerestecioğlu, Bakan Demircan'a yönelik sorularıyla bu gündemi Meclis'e taşıdı.

Etkin Haber Ajansı / 10 Nisan 2018 Salı, 10:48

ANKARA - Trakya'nın en önemli su kaynaklarından biri olan Ergene nehrine, bölgedeki yaklaşık iki bin sanayi tesisinin ağır metal barındıran atık sularını boşaltmaları nedeniyle Ergene deresinin "çok kirli su sınıfı" olan dördüncü sınıf su kalitesine düştüğü tespit edildi.

Bölgedeki kuyu ve sualtı kaynakları bile sanayi tesislerinin atıkları nedeniyle kirlenmekte. Ergene'deki kirlilik, Ergene Havzası'nın bulunduğu Tekirdağ, Edirne, Kırklareli illerinde kanser vakalarının sayısını büyük ölçüde arttırdı. Söz konusu kentler kanser hastalığının en çok görüldüğü iller arasında. Bölgede yapılan araştırmalar Trakya'nın yaşamının, doğasının, denizinin, dağlarının ve ovalarının çok ciddi bir tehditle karşı karşıya olduğunu gözler önüne serdi.

Öte yandan yapılan analizlerde Ergene nehrinin suyunda kurşun, civa, kadmiyum, kobalt, bakır gibi ağır metaller ve arsenik çıktığı görülmüş, ayrıca fosforlu-azotlu bileşikler ile solvent, asit, alkalie boya gibi sayısız kimyasal maddeler tespit edildi. Özellikle sonbahar döneminde etkili olan yağışlar ile Ergene Nehri'nin taşması sonucu Trakya bölgesindeki birçok tarım arazisi söz konusu atıklar nedeniyle zehirlenmekte, Ergene havzasında üretilen tarım ürünleri tüm Türkiye'ye dağıtıldığından bu durum yalnızca bölgede yaşayan halkı değil tüm Türkiye'yi etkileyen bir yerde duruyor.

YAPILAN ARAŞTIRMA BAKANLIK TARAFINDAN AÇIKLANMADI

Ergene'deki kimyasal değerlerin yüksek seyretmesi gübre, toprak ve birçok bitki türünde ciddi kimyasal birikimler olduğundan başta kanser türlü olmak üzere bir çok hastalığı tetikliği de bölgede görev yapan sağlık emekçileri tarafından dile getirildi. Bilim insanları bölgedeki kirliliğin etkileri için "Kocaeli, Antalya ve Ergene Havzası İllerinde Yetiştirilen Gıdalarda ve Sularda Çevresel Kirleticilerin Belirlenmesi" adıyla 10 üniversitenin de katılımıyla Sağlık Bakanlığı'na bağlı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından araştırma yapıldı. Ergene ve Dilovası bölgesinde hava, gıda, su ve iş yani çevresel ortamlardan orada yaşayan insanlara kanser yapıcı kimyasal maddelerin geçip geçmediğini yani halkın çevresel kanserojenlere maruz kalıp kalmadıklarını ortaya koymak amacıyla yapılan araştırmanın sonucu bakanlık tarafından açıklanmadı.

KANSER UYARISI YAPAN UZMAN DOKTOR GÖREVDEN ALINDI

Diğer yandan bölgedeki kirliliğe ilişkin Danıştay kararlarında belirtilen etkin idari tedbirler de alınmadı. Bölgede görevli araştırmacılar ve sağlıkçılar duruma ilişkin kamuoyunu uyardıklarında ise idari görevlilerin baskısına maruz kaldı. Edirne Devlet Hastanesi'nde Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Dilek Tuncer, Ergene Nehri'nin suladığı alanlarda yetişen pirinçlerin kansere yol açabileceğini söylediği gerekçesiyle vali tarafından görevinden alındı.

HDP'DAN SAĞLIK BAKANLIĞI'NA: DENETİM YAPIYOR MUSUNUZ?

Ergene Havzası illerindeki kirliliğe ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan tarafından cevaplandırılmak üzere Meclis'e soru önergesi verdi. Kanserden dolayı bölgede ölen insanların sayısı ile yapılan araştırmaların derhal açıklanmasını isteyen Kerestecioğlu'nun, Demircan'a yönelttiği öne çıkan sorular şöyle:

- "Ergene Havzasındaki kirliliğin etkisiyle Marmara Denizi'ndeki bütün balık türlerindeki kanserojen kimyasal kalıntıları ortaya çıktığı doğru mudur?

- Ergene Havzasında bulunan sanayi tesislerle ilgili hangi aralıklarla denetimler yapılmaktadır.

- Sanayi tesislerinin ağır metal barındıran atık sularını Ergene nehrine boşalttıkları bilinmektedir. Halk sağlığına ciddi zarar veren bu tesislere neden yaptırım uygulanmamaktadır?

- Sanayi tesislerinin atık sularına ilişkin ölçümler nasıl yapılmaktadır?"