ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Beştaş: Ceza arttırmakla cinsel istismarın önü kesilemez

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, cinsel istismar yasasının Meclis'e gönderilmesine ilişkin "Geçmişte 'çocukların rızası var' tartışması vardı. Şimdi 12 yaş altına farklı bir düzenleme getirmek o yaklaşımın devamıdır" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 09 Nisan 2018 Pazartesi, 15:44

ANKARA - HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'KİMYASAL SİLAH SAVAŞ SUÇUDUR'

Doğu Guta'da kimyasal saldırı iddialarına ilişkin konuşan Beştaş, "Kimyasal silah kim tarafından kullanılırsa kullanılsın Cenevre Konvansiyonu'na aykırıdır, savaş suçudur, insanlığa karşı suçtur" dedi.

DEMİRÖREN DOĞAN MEDYAYI HAVUZA DAHİL ETTİ

Demirören Grubunun Doğan Medya'yı satın almasına değinen Beştaş, "Buna satın alma diyemeyiz. Aslında, 675 milyon dolarını kredi alarak Demirören, Doğan Medya Grubunu havuza dahil etti. Ziraat Bankası, Varlık Fonu'na devredilmişti. Fonun ilk icraatı, medyanın tekelleştirilmesinde kullanılmak oldu. Bu kredinin arka planı nedir? 2 yıl ödemesiz; 2 yıl Demirören grubu 675 milyon doların geri ödemesini yapmayacak. 2 yıl geri ödemesiz, 8 yılı geri ödemeli bir anlaşma. 2 milyar 733 milyon TL, eski parayla 2 katrilyon, 733 trilyon kredi" diye belirtti.

Ziraat Bankası'nın kuruluş amacının tarım ve çiftçiyi desteklemek olduğunu hatırlatan Beştaş, "Bugün şeker fabrikaları zarar ediliyor diye kapatılıyor. Neden Ziraat Bankası şeker üreticilerine değil de Demirören Grubu'na böyle bir kredi veriyor? Amacının dışında neden bu krediyi veriyor? Bunun cevabını istiyoruz. Şeker fabrikalarını neden kurtarmıyoruz da eşi benzeri görülmemiş şekilde bir medya kurumun olanak tanınıyor" diye kaydetti.

DEMİRTAŞ'I YEDİRMEYECEĞİZ

Demirtaş'a hapishanede yapılan ziyaretlere yapılan eleştirilere ilişkin Beştaş şunları söyledi: "Demirtaş'a, yapılan ziyaretler de geçen hafta gündemdeydi. Hükümete açıkça şunu söylüyoruz; 2 binin üzerinde ziyaret talebimize neden yanıt vermediniz? Adalet Bakanlığı'nda şu anda bile bekleyen yeni tarihli yüzlerce dilekçemiz var. Hukukta yeri olmamasına rağmen Demirtaş'ı ve Yüksekdağ'ı görmemize izin vermeyerek siz, bunu böyle kullanmayı mı hesaplıyorsunuz?

"Bunun etikle, siyasetle hiçbir ilgisi yok. Bu kara bir propaganda. Ve bunun, Türkiye tarihinde de eşi benzeri görülmemiştir. CHP'lilere izin verilirken HDP'lilere izin verilmeyerek şimdi de büyük bir yalanla bunu köpürtmeye çalışıyorlar. Sırrı Süreyya Önder, Garo Paylan, Celal Doğan, Erol Dora, Burcu Çelik, ben ve çok sayıda milletvekilimiz Edirne'ye kadar gidip görüşemeyerek geri geldiler. Ama şimdi, büyük bir pişkinlikle çıkıp, 'CHP'liler 27 kere ziyaret etiler ama HDP'liler ziyaret etmiyor' diyorlar. Bu, AKP siyasetinin ne kadar kirli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

"Bizim tutuklu bulunan, rehin tutulan milletvekillerimizle ilgili taleplerimiz bundan sonra da devam edecek. Her hafta görüşmek için başvurmaya devam edeceğiz. AKP sözcülerine şu çağrıyı yapıyoruz: Lütfen Adalet Bakanlığı'ndaki dilekçelerimizi kamuoyuyla paylaşın. Kaç bin tane başvuru yapmışız ve kaç kere görüşme yapmışız, siz neden izin vermediniz; açıklayın.

"Partimizin içerisine çekilmek istendiği gündeme dair yanıtımız bu: Biz kesinlikle Demirtaş'ın duruşmalarında ve her alanda yanında olacağız. Demirtaş'ı onlara yedirmeyeceğiz. Hiçbir arkadaşımız onların yemi olmayacak. Biz onlar gibi arkadaşlarını satanlardan değiliz. Sakın ola ki bizi kendileriyle karıştırmasınlar."

MECLİS'E KAYYUM ATADILAR

Geçen hafta Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın Parlamento'ya kayyum olarak oturmasına değinen Beştaş, "Normal koşullarda bu büyük bir skandaldır. Meclis Başkanvekili'nin nöbetçi olduğu bir hafta AKP Grubu'nun muhalefetin sesini kısma girişimine Meclis Başkanı da ortaklık etmiştir. Meclis Başkanı sadece AKP'nin Meclis Başkanı olduğunu tüm dünyaya ilan etmiştir" dedi.

Mithat Sancar'ın herkesin sözüne kulak vermesinin AKP Grubunu rahatsız ettiğini söyleyen Baştaş, "Aynı Parlamento'da yolsuzlukla, yoksullukla, cinsel istismarla ilgili önergelerimizin reddedildiğini hatırlatmak istiyorum. AKP'nin bir tek önergesi iç tüzüğe aykırı olduğu için reddedilince o koltuğa oturdu. Erdoğan yarın Parlamento'yu da ben yönetirim derse kimse şaşırmayacak" diye konuştu.

BAŞBAKAN KİM?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın geçen hafta yaptığı açıklamaları hangi sıfatla yaptığını soran Beştaş, "Bu yetkiyi nereden aldı? Aslında bu rejim, yönetim krizi yayılıyor. Görev ve yetkilerinin dayanağı Anayasa'da yok ama Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, kabine ile ilgili detaylı açıklamalar yapabiliyor" diye diye kaydetti.

Beştaş konuşmasını şöyle sürdürdü: "Tek adam yönetim modeli böyle ciddi garabetlere de sebebiyet veriyor. Bu siyasi demeçleri İbrahim Kalın bir memur olarak veriyor. Biz Binali Yıldırım'a soruyoruz; siz başbakan değil misiniz? Sadece resmi olarak mı başbakansınız. Yoksa bu görevi çoktan sizden alındı mı? Alındıysa bunun neden açıklamıyorsunuz? Buna dair bir yasal düzenleme olmadığı halde Kalın'ın kabine dışından sürekli açıklama yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Hala 'başbakanım' diyorsanız bir memurun bu açıklamaları yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?"

MARDİN'DE HALK ELEKTRİKLER KESİLEREK CEZALANDIRILIYOR

Mardin'in Kızıltepe İlçesinde yapılan elektrik kesintisinin Nusaybin ve Derik ilçelerinde de yaşanmasına tepki gösteren Beştaş, "Kızıltepe. Haftalardır elektrik yok, elektrik olmayınca su da yok. Şu anda yine elektrikler kesik ve sular verilmiyor. Hükümet ya halkı cezalandırıyor ya da DEDAŞ Hükümeti tanımıyor. Hangisi? Derhal bir açıklama yapılması gerekiyor. Eksim Holding, İktidarla çok iş yapan bir firma ve elektrik kaçak araması kolluk gücüyle birlikte yapıyor. Görülmemiş bir şey" dedi.

CİNSEL İSTİSMAR TASARISINI ÖNEMSİYORUZ

Bugün Meclis'e gönderilen cinsel istismar tasarısına ilişkin soruya Beştaş, "Bu hafta adalet komisyonuna gelecek. Çok önemsediğimiz bir mesele. Biz daha önce de defalarca ifade ettik. Ceza arttırmakla cinsel istismarın önü kesilemez. Bu konuda çok daha farklı tedbirlere başvurulması gerekiyor. Ensar Vakfı gibi en yüksek cezayı verdi cinsel istismar bitti gibi bir algı yaratmak çok yanlıştır. Popülist, rant elde amacıyla yaklaşıyor. Bu konuda çok kapsamlı önerilerimiz oldu, önerilerimiz devam edecek" diye belirtti.

Beştaş konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: "Geçmişte 'çocukların rızası var' tartışması vardı. Şimdi 12 yaş altına farklı bir düzenleme getirmek o yaklaşımın devamıdır. Palyatif, sorunu çözmekten uzak yaklaşımdır. Hükümetin önce bu konudaki önergelerimize yanıt vermesi gerekiyor. 6 tane bakanın komisyonda olayı çözecekmiş gibi bir yaklaşım sergilenmesi bu konunun ne kadar cahil olduklarının göstergesidir."