ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Erdoğan OHAL'le yönettiği ülkede OHAL'i kaldırmakla övündü

Van'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Hükümeti teslim alır almaz ilk iş OHAL'i kaldırdık' ifadelerini kullandı.

Etkin Haber Ajansı / 08 Nisan 2018 Pazar, 20:45

VAN - 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL'in hala sürdüğü ülkede, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Van'da yaptığı konuşmada iktidara geldikleri dönemde OHAL'i kaldırdıklarını hatırlatarak 2019 seçimleri için oy istedi.

"İktidara geldiğimizde buradaki halk 'OHAL'i kaldırın başka bir şey istemeyiz' diyordu" ifadelerini kullanan Erdoğan, iktidara gelir gelmez OHAL'i kaldırdıklarını söyledi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL'in o dönemki OHAL'le alakasının olmadığını savunan Erdoğan "Şu anda hak ve özgürlüklerin kısıtlanması söz konusu değildir. O dönemde OHAL günlük hayatı fevkalade etkiliyordu. İktidara gelir gelmez ilk iş OHAL'i bir buçuk ayda kaldırdık" sözlerini kaydetti.

Erdoğan, Devlet Güvenlik Mahkemeleri gibi özel yargılama usullerini kaldırdıklarını, iktidara gelince "işkenceye sıfır tolerans" politikasını hayata geçirdiklerini söyleyerek Kürtlerin çocuklarına Kürtçe isim koymasını engelleyen uygulamaları da sonlandırdıklarını belirtti.