ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

BEKSAV umutsuzluğa karşı türküleri seslendirdi

"Umutsuzluk Kaçar Türkülerimizden" şiarıyla BEKSAV'ın düzenlediği etkinlikte sahne alan Vardiya Müzik Grubu'nun eski emekçileriyle bugünkü emekçileri birlikte ezgilerini seslendirdi. Emekçiler, ezilenlerden yana taraf olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Etkin Haber Ajansı / 08 Nisan 2018 Pazar, 21:54

İSTANBUL - Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV), Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi'nde "Umutsuzluk Kaçar Türkülerimizden" etkinliği düzenledi. BEKSAV, Saray'dan değil ezilenlerden yana taraf olarak direneceklerini ve mücadele edeceklerini vurguladı.

"Toplum için sanat, insanlık için bilim, özgürlük için politika" şiarıyla düzenlenen konser salonuna komünist aydın ve sanatçıların fotoğrafları ile "Özgür toplum, mutlu doğa, yeni insan" yazılı pankart asıldı.

Konsere Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eş Başkanı Okan Danacı, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul İl Eşsözcüsü Gülçin Aykul ve Suruç Aileleri İnisiyatifi, 10 Ekim Aileleri, Cumartesi Anneleri, Ümraniye katliamında çocuklarını yitiren aileler, ölüm orucu gazileri, tutsak yakınları ile çok sayıda kişi katıldı.

Gecenin sunuculuğunu yapan Zeynep Derya Yıldız, 1995 yılından bu yana faaliyet yürüten BEKSAV'ın, son dönemde içinden geçen acılı günlerde umudu diri tutmak ve umut türkülerini söylemek için bu geceyi organize ettiğini belirtti. "Umut bulaşıcı bir şey, devrimler de bulaşıcı olsun istiyoruz" diyen Yıldız, özgürlük tutkusuyla birarada olmanın inancıyla bu buluşmayı hazırlayan BEKSAV'a teşekkür etti. Yıldız, devrim ve demokrasi mücadelesinde şehit düşenler ile geçen hafta hayata gözlerini yuman Suruç şehidi Polen Ünlü'nün annesi Şennur Ünlü Ayaz için saygı duruşuna davet etti.

Saygı duruşunun ardından salonda "Yaşasın devrim, yaşasın sosyalizm" sloganı ve zılgıtlar yükseldi.

BEKSAV: EZİLENLERDEN YANA TARAFIZ

Ardından BEKSAV Yönetim Kurulu Üyesi İnan Söker kısa bir konuşma yaptı. Söker, umutsuzluğu kaçırmak için türkülerini ve ezgilerini seslendirmek için buluştuklarını dile getirdi. Söker, "Bizler, bugün aslında bir taraf olduğumuzu ilan etmiş oluyoruz. Bugün Saray'a yandaş olan sanatçı ve aydın kesimine karşı ezilenlerin cephesinde toplum için sanat özgürlük için politika diyen sanatçılar olarak 'özgür toplum, mutlu doğa ve yeni insan için' mücadele veriyoruz. Evet biz tarafız. Sokaklarda, meydanlarda, direnişlerde, kadınlarla, LGBTİ'lerle, ezilen her kesimle toplaşmaya devam edeceğiz" dedi.

Gecede Suruç, Ankara, Cumartesi Anneleri, Ümraniye katliamında çocuklarını kaybeden ailelere, ölüm orucu gazilerine ve tutsak yakınlarına alkışlarla karanfiller verildi.

İlk olarak sahne alan sanatçı Erdoğan Emir, düzenlenen dayanışma gecesinin son derece kıymetli olduğunu dile getirdi. Emir, "Bir gelecek var bu gelecek eğer küçük itirazlar barındırıyorsa yaşadığımız zaman içinde o zaman bu zamanın değişmesi gerekir" dedi. Emir, insanın içinde geleceğe dair umutlar varsa bunu eğer tek başına yapamıyorsa toplumsallaşarak mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

YÜKSEKDAĞ: HAYATTA VE SANATTA DEVRİMİN 'VARDİYA'SI BİTMEZ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ tutuklu bulunduğu Kandıra Hapishanesi'nden geceye mesaj yolladı. "Hayat varsa sanat da var. Vardiye hep hayat için var oldu, geçmişten geleceğe" diyen Yüksekdağ, mesajında şu ifadelere yer verdi: "Eşitliğin, adaletin, özgürlüğün, devrimin şarkılarıyla çoğaldı, çoğalttı. Sömürülen ve ezilen işçilerin, emekçilerin, kadınların isyan ve kurtuluş çağrısına ses oldu, ses buldu. Hayatta ve sanatta devrimin 'Vardiya'sı bitmez diyenleri canı gönülden kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Seviyorum Vardiya'yı."

KOÇYİĞİT: YAŞASIN TÜRKÜLERLE BEZENMİŞ DEVRİM MÜCADELEMİZ

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit de geceye mesaj yolladı. Faşizmin her yanı koyu bir karanlığa gömmeye çalıştığı bu zamanda ezgileri ve mücadele çoşkusu ile BEKSAV'ın karanlığı yıktığını belirten Koçyiğit, "Dayanışmanın birlikte mücadelenin ve birlikte yeniyi yaratmanın en anlamlı pratiklerine tanık olduğumuz bu günlerde hiç şüphesiz bu etkinlik ile bir başka mecradan itirazı dillendirmiş oluyoruz" dedi.

Bin yıllardan süzülüp gelen ezilenlerin mücadele tarihinin bugüne ışık tuttuğunu kaydeden Koçyiğit'in mesajında şu ifadeler yer aldı: "Biz bu mirasın bugünkü taşıyıcıları olarak yarınlara bugünden bir selam taşıyoruz. Yaşasın özgür yarınlarımızın mücadelesi. Yaşasın türküler ile bezenmiş devrim mücadelemiz."

GEÇMİŞTEN GELECEĞE VARDİYA MÜZİK GRUBU SAHNE ALDI

Mesajların ardından Vardiya Müzik Grubu'nun ilk solistleriyle bugünkü emekçileri birlikte sahne aldı. "Geçmişten geleceğe Vardiya Müzik Grubu" diyen sanatçılar direniş ezgilerini seslendirdi. Vardiya'nın ezgilerini seslendirdiği sırada salonda, "Şehitler yaşıyor komünistler savaşıyor", "Suruç şehitleri ölümsüzdür", "Birlik, mücadele, zafer" sloganı yükseldi.

Sahneye çıkan eski solistleri konsere katılanlar ayakta alkışladı. Eski solistler yaptıkları konuşmalarda, "Kolektif bir ürünün emeği olan BEKSAV'ımız, Vardiya Müzik Grubumuzu bizden sonra buralara kadar başarıyla getiren yoldaşlarımıza teşekkür ederiz. Vardiya bizim gözbebeğimiz, onur duyduk burada olmaktan" denildi.

Vardiya'nın seslendirdiği ezgiler salonda coşku yaratırken, duygusal anların yaşanmasına da neden oldu. Vardiya Müzik Grubu'nun son ezkisi ise Birlik Marşı oldu. Vardiya Müzik Grubu OHAL KHK'sıyla kapatılan ve eşyaları gasp edilen Özgür Radyo'yu da unutmadı. Sanatçılar, "El koyabilirler, gasp edebilirler ama Özgür Radyo'yu asla susturamazlar" dedi.

Vardiya'nın ardından BEKSAV'ın tarihini anlatan kısa bir sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.

Gece BEKSAV bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Yaşam Korosu sahne aldı.

OTLU: FAŞİZME VE YANDAŞ SANATA KARŞI DAİMA BİR ARADA OLACAĞIZ

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Çiçek Otlu da geceye Sincan Hapishanesi'nden gönderdiği mesajla katıldı. "Bu akşam sizlerle aramızda faşizm var" diyen Otlu, "Emekçilerin ve ezilenlerin sanatını üreten BEKSAV, özgürlük, demokrasi ve devrim mücadelemizde hep yanımızda oldu. Bundan sonra da faşizme ve yandaş sanata karşı daima bir arada olacağız. Mutlaka biz kazanacağız, mutlaka özgürlük kazanacak" ifadesini kullandı.

Umutsuzluk Kaçar Türkülerimizden konseri Bajar'ın ezgileriyle sona erdi.