ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Özsavunma hakkını kullanan Yasemin Çakal'ın istinaf duruşması yarın

Özsavunma hakkını kullanarak kendisine sistematik işkence uygulayan erkeği öldüren Yasemin Çakal'ın yarın istinaf duruşması görülecek. Karşı tarafın Çakal'ın cezalandırılmasına yönelik başvurusu üzerine duruşmanın görüleceğini belirten Avukat Şen, Yasemin Çakal'ın meşru müdafaa hakkını kullandığını aksi takdirde hayatını kaybetmiş olacağını vurguladı.

Etkin Haber Ajansı / 08 Nisan 2018 Pazar, 12:36

İSTANBUL - Kendisini ve çocuğunu korumak için evliliği süresince sistematik işkencesine maruz kaldığı Özkan Kaymaklı'yı özsavunma hakkını kullanarak öldüren Yasemin Çakal'ın avukatlarının beraat talebinin değerlendirileceği istinaf duruşması yarın görülecek.

2014 yılında tutuklanan Yasemin Çakal, 4 Temmuz 2017 günü Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında beraat etmişti. Mahkeme Çakal hakkında, "Meşru savunmada mazur görülebilecek heyecan, korku ve telaşla sınırı aşması sonucunda eylemi gerçekleştirildiği kabul edildiğinden, ceza verilmesine yer olmadığına" karar vermişti.

Öte yandan Yasemin Çakal'ın avukatları ceza verilmemiş olsa da Yasemin Çakal'ın beraat etmesi gerektiğini söyleyerek İstinaf Mahmekesi'ne başvururken, Çakal'a işkence uygulayan Özkan Kaymaklı'nın ailesi de ceza verilmesi istemiyle İstinaf Mahkemesi'ne başvuru yapmıştı.

Yasemin Çakal'ın istinaf duruşması yarın saat 13.30'da İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'nde görülecek.

'YASEMİN MEŞRU MÜDAFAA HAKKINI KULLANMIŞTIR'

Duruşmaya ilişkin ETHA'ya konuşan Avukat Diren Cevahir Şen, "meşru müdafaada sınırın aşılması hükmüne dayanarak ceza verilmesine yer olmadığı" kararını hatırlatarak, "Bize göre Yasemin meşru müdafaa hükmünden yararlanmalı ve beraat etmeli idi. Çünkü, Yasemin doğrudan doğruya yaşamına yönelmiş açık ve kesintisiz bir ölüm tehdidinden kurtulmak için söz konusu saldırıyı gerçekleştirmiştir. Aksi halde Yasemin şimdi aramızda olmayacaktı" dedi.

Özkan Kaymaklı'nın ailesinin Yasemin Çakal'ın cezalandırılması yönündeki istinaf başvurusu üzerine yarın görülecek duruşmada yeniden dile gelecek şeyin Çakal'ın meşru müdafaa sınırlarında bu fiili gerçekleştirdiği olacağını kaydeden Şen, şöyle devam etti: "Hem Yasemin hem hayatına sahip çıkan tüm diğer kadınlar açısından da ilk derece mahkemesinin verdiği karar şüphesiz önemlidir. Ancak hem kadınların kesintisiz erkek şiddeti ile geçirdikleri hayat hem de Yasemin'in somut olayı düşünüldüğünde kadınların hayatlarını kurtarmak için başvurdukları zaruri yol kanun maddesinde de belirtildiği üzere meşru müdafaadır. Umuyoruz ki Bölge Adliye Mahkemesi tüm bunları göz önünde bulundurarak bir karar tesis edecektir."