ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yazlık saray için 65 hektarlık alan talan edilecek

Muğla’daki Okluk Koyu’nda inşa edilen 300 kişilik devlet konukevinin yayılacağı alan güvenlik bölgesi oluşturma gerekçesiyle 20 hektardan (yaklaşık 25 futbol sahası) 65 hektara (yaklaşık 82 futbol sahası) çıkartılıyor.

Etkin Haber Ajansı / 07 Nisan 2018 Cumartesi, 15:42

HABER MERKEZİ - Muğla Marmaris Okluk koyunda bulunan 230 metrekarelik yazlık konukevinin yerine yapılan 300 odalı yazlık saray ve çevresindeki yapıların yayılacağı alan için imar planı değişikliğine gidildi. Yeni plana göre 65 hektar saray için talan edilecek.

Okluk Koyu'nda bulunan yazlık konukevi 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde yapılmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 12 Mart 2018'de plan değişikliğini onaylamasıyla 65 hektarlık alanın talan planı 29 Mart'ta askıya çıkartıldı. BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre; 27 Nisan tarihine kadar askıda kalacak olan "adrese teslim" yeni değişiklik, daha büyük alanda yapılaşmanın yolunu açarken açılan iptal davaları nedeniyle yapımın durdurulmasını önleyici düzenlemeler de içeriyor.

SARAY YAPIMI İÇİN BİRBİRİ ARDINA PLAN DEĞİŞİKLİKLERİ

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içerisinde bulunan doğal sit alanı olarak korumaya alınan Okluk Koyu’na sarayın yapılabilmesi için birbiri ardına plan değişiklikleri yapıldı. Aralık 2016’da statü değişikliği ile "Kamu hizmet alanı" olarak kabul edilen arazi, "Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanları" kapsamına alındı. Ancak bu plan değişikliği, dev yatların yanaşmasına olanak sağlayan iki büyük ve küçük yat yanaşma yeri, güneşlenme sahalarının yer aldığı 500 metrelik kıyı koruma kuşağı ve ormanlık alanın içinde kalması nedeniyle dava konusu oldu. Yargılamanın inşaatın durdurulması ile sonuçlanması olasılığına karşı hazırlanan 1/25000’lik yeni planda kıyı koruma kuşağı tanımlandı ancak bu kez sit dereceleri düşürüldü. Kısmi yapılaşmaya izin veren bu plan değişikliği ile zaten yapımı süren iskeleler ve güneşlenme alanları kaçak olmaktan çıkartıldı.

Plan değişikliği ile "Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı" içerisinde kalan yaklaşık 64 bin 937 hektarlık alan, "Kamu Hizmet Alanı" olarak belirlendi ve 500 metrelik koruma kuşağı Kamu Hizmet Alanı sınırlarından geçirildi. Ormanlık alana inşaat yapılabilmesi için "Plan Değişikliği onama sınırları içerisinde kalan orman alanları Bakanlığın uygun görüşü doğrultusunda tahsis, kiralama ve irtifak hakkına konu edilebilir" denilerek de ormanlık alanın inşaat açılmasının önündeki yasal engeller aşıldı.

Halen 20 hektarlık alanın 4 hektarında ve en fazla 13 metre yüksekliğinde olması öngörülen inşaat alanının çok daha geniş alana yayılması ve daha yüksek binalar yapılabilmesinin planlandığı da ileri sürüldü.