ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP Eş Başkanı Temelli: Ülke iktisadi çöküşte, damatlar aile saadetinde

Parti Meclisi toplantısı öncesinde açıklamalarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, yürütülen savaş politikalarının Türkiye'yi çöküşe sürüklediğine dikkat çekti. Çöküş yaşanırken Erdoğan'ın bir damadının enerji, bir damadının ise savaş sanayi üzerinden aile saadeti yaşadığını söyleyen Temelli, "Krize karşı ayakta kalmak için ülkenin bütün kaynakları çarçur edilmektedir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Nisan 2018 Cumartesi, 12:29

ANKARA - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi toplantısı öncesinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli siyasal gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Efrin'den 200 bin kişinin ayrılmak zorunda kaldığını söyleyen Temelli, "Afrin işgaline bağlı olarak Afrin'de yerinden yurdundan edilmiş 200 bin insan bugün çok zor koşullarda yaşamak zorunda. Hem gıda hem su hem barınma sorunuyla karşı karşıyadırlar. Afrin'de yerinden yurdundan edilenlerin Afrin'e dönme koşulları yaratılmalıdır. Afrin'de bulunan IŞİD artığı ÖSO'cuları oraya götürenler onları da alıp oradan ayrılmalıdır. Buradan başta BM olmak üzere bütün uluslararası kuruluşlara ve tabi Türkiye Cumhuriyeti Devletine çağrı yapıyoruz. Daha büyük hatalara sürüklenmemek için herkes inisiyatif almalıdır" dedi.

'HUZURLU BÖLGENİN HUZURUNU KAÇIRDILAR'

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın "Suriye'de huzur olmadan Türkiye'de huzur olmaz" sözlerini hatırlatan Temelli şöyle devam etti:

"Bugün Afrin'de talan yağma var. Hatta yağmacılar, birbirlerini vuracak noktaya geldiler. Siz, Suriye savaşı boyunca yegane huzurlu bölge olan Afrin'de huzuru kaçırdınız. Afrinlilerin dönmesiyle oraya huzur gelir. Huzuru yok etmek Türkiye'de 7 Haziran'dan sonra başladı. Bu süreçte Türkiye'de birçok kentte yerinden yurdundan edilme sahneleri yaşandı. Kentler yıkıldı, bu kentlere kayyum atandı. Aynı zihniyet Afrin'de devam ediyor. Afrin'e vali atayan zihniyet, kentlerimize kayyum atayan zihniyet ile aynı.

Meclis'te Meclis Başkanvekili yerine bile kendini kayyum olarak atayan bir Meclis Başkanı var. Meclis çatısı altında da bunu izledik. Demokratik teamülleri yerine getiren Meclis Başkanvekiline tahammül edemeyen Meclis Başkanı Meclis iradesine ipotek koymuştur."

'SURİYE HAKKINDA SURİYE HALKLARI KONUŞMALIDIR'

Türkiye, Rusya ve İran arasında Suriye'nin durumu üzerine gerçekleştirilen görüşmeye ilişkin ise Temelli,

"Suriye hakkında konuşması gerekenler Suriye halklarıdır. Suriye'de yaşananlara ilişkin konuşanlara bakın fıkra gibi; bir Türk bir Rus, bir İranlı oturmuş Suriye'yi konuşuyor. Oysa konuşması gereken Suriyelilerdir. Demokratik çözüm ancak böyle inşa edilir. Suriyeli olmayan bu üçlü, aslında Suriye'de çözümü değil, ganimeti konuşuyor. Suriye'yi işgal ederek, oradaki pozisyonlarını koruyarak enerji ya da inşaat ihalelerini konuşuyorlar. Bu ülkelerin; Türkiye, Rusya ve İran'ın ortak özellikleri de otoriter rejimler olmalarıdır. Her otoriter rejim diğer ülkelere ancak huzursuzluk ancak huzursuzluk ve savaş ihraç edebilir" dedi.

Efrin operasyonunun seçim hesaplarıyla başladığını söyleyen Temelli, Suriye'de demokratik çözümün bu devletlerin kaygısı olmadığına dikkat çekti. Temelli şöyle devam etti:

"Bu ülkelerin kaygısı, emperyal mekanizmayı çalıştırmak. Sanırsınız ki, bu iktidar mensupları Moskova Marksizm Enstitüsü mezunu. Sürekli emperyalizm tahliliyle konuşuyorlar. Eğer emperyalizm tahliliyle konuşacaksanız önce ulusların kendi kaderini tayin hakkını öğrenmelisiniz. Suriye Suriyelilerindir, Afrin de Afrinlilerindir. Bütün ülkeler oradan çıkmalıdır.

'Suriye'nin toprak bütünlüğü kırmızı çizgidir' diyorlar, ya da 'Irak'ın toprak bütünlüğü kırmızı çizgidir' diyorlar. Evet, toprak bütünlüğü ile ilgili kimsenin kaygısı yok. Mesele o toprak bütünlüğü içinde nasıl bir Suriye'nin hayat bulacağıdır. Aynı şey Türkiye için de geçerli. Mesele Türkiye içinde nasıl bir demokrasi inşa edileceğidir. Yoksa sınır meselesiyle ilgili kimsenin alıp veremediği yok. Ama bir algı yönetimi var. Bu zihniyetle ayakta duran bir iktidar var. Savaş politikalarıyla yolunu açmaya çalışan, bunu saplantılı hale getirmiş bir iktidar var."

Savaş politikalarının yıkım olduğunu söyleyen Temelli, "Bu iktidar, bir yanıyla yolsuzluk ekonomisi, bir yanıyla savaş politikası üzerinden önümüzdeki seçimi planlamaktadır. Seçim başarısını ancak bu sayede kazanacağı fikrine sahiptir. Oysa çok iyi biliyoruz ki bu savaş politikaları sürdürülemez. Bu savaş politikaları yıkımdır. Sadece Kürt halkı düşmanlaştırmamaktadır, bu her yere sirayet etmiş, bütün bölgeyi kaplamıştır" dedi.

'TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜK ÇÖKÜNTÜ İÇİNDE'

Temelli, Türkiye ekonomisinin büyük bir çöküntü içinde olduğunu vurgulayarak, "Artık iktisadi kriz değil iktisadi bir çöküşten bahsediyoruz. Kriz söz konusu olduğunda krize karşı tedbirler alınabilir. Ama bugün sadece iktisadi kriz yok, ülkede topyekün meşruiyet krizi vardır. Bu krize karşı ayakta kalmak için ülkenin bütün kaynakları çarçur edilmektedir. '7.4 büyüdük' diyenler bu büyümenin yarattığı tahribattan bahsetmiyor. Her büyüme sağlıklı değildir. Türkiye'de büyüme inişli çıkışlıdır. Büyürken de küçülürken de yaratılan tahribat çok derindir. Dolar 4 Lirayı geçti, doları bastırmak için tedbirler alınıyor ama başarısız olunuyor. Hatta suç işleniyor. Sermaye Piyasası Kanunu ihlal eden bir bakan var, doların düşmesi için suç işliyor. Bu suçu işleyebilecek kadar acze düşmüş bir iktidar var" diye konuştu.

90'lı yıllar politikasına geri dönülünce, iktisadi aklında o döneme geri döndüğünü kaydeden Temelli, "Eğer Çiller'e gönderme yapıyorsanız ben de 5 Nisan'ı hatırlatırım. Kur-faiz makasından bihaber olan iktisat profesörü olan Çiller ülkedeki dengeleri öyle bozmuştur ki, etkileri 2001'e kadar yaşanmıştır. Cumhuriyet tarihinin en yüksek hazine bonosu faizini veren insan olarak tarihe geçmiştir. Şimdi Türkiye'nin kapısında Türkiye'yi bekleyen en büyük sıkıntılardan biri fonlama krizidir. Bu krizin yaratacağı tahribat 90'larda 5 Nisan'da yaşanan tahribattan çok daha büyük olacaktır" uyarısı yaptı.

'AKKUYU HAVA SAHASININ AÇILMASININ DİYETİDİR'

Temelli, savaş ve ekonomi arasındaki bağlantıya da dikkat çekti. Ekonomik kriz içinde Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin inşasının başladığını anımsatan Temelli, maliyeti en az 20 milyar dolara mal olacak proje için paranın nasıl bulunacağının bilinmediğini söyledi. Rus firmanın yaptığı açıklamalara dikkat çeken Temelli, "Ama bu ihale, Afrin'deki hava sahasının açılmasının diyetidir. Hava sahasının açılmasının diyeti 20 milyar dolardır."

Temelli, nükleer santralle birlikte yaşam haklarının da ipotek altına alındığını belirterek şöyle konuştu:

"Güneş enerjisi ile 3 sente üreteceğimiz enerji için 13 sent ödenecek bir yola Türkiye girdi. Bu enerjinin Türkiye'ye hiçbir yararı olmayacak. Tam tersi bu anlaşma Türkiye'nin geleceğini ipotek altına almaktadır. Sadece iktisadi anlamda değil, yaşam hakları anlamında da ipotek altına almaktadır.

Ne yazık ki DNA'nın korunması üzerine hayatını harcamış bilim insanları bu nükleer kirliliğin reklam yüzü olmuştur. Ne yapacak insanlar gelecekte uranyum mu yiyecek? Hiroşima'yı Nagazaki'yi, Çernobil'i unuttunuz mu? Tüm dünya nükleerden kaçarken, Türkiye nükleer santral devrimmiş gibi anlatılıyor.

Nükleer santral sadece enerji değil savaş projesidir. İran'ın, Kuzey Kore'nin nükleer santral geliştirmesi savaş politikalarının yansımasıdır."

'BİR DAMAT ENERJİ, BİR DAMAT SAVAŞ SANAYİ ÜZERİNDEN AİLE SAADETİ YAŞIYOR'

Temelli konuşmasına şöyle devam etti:

"Savaşın ve bu iktisadi anlayışın maliyetine kimler katlanıyor? Borç bulunuyor, borç alınıyor. Şirketler zorda, çünkü dolardaki artış borçların ödemelerinde büyük zorluğa neden oluyor. Bakın, bu sabah büyük bir şirket, borçlarını yeniden yapılandırmak için bankalara başvurdu. Önümüzdeki günlerde bu tür olayları çok göreceğiz.

"Ama diğer taraftan ülkenin başbakanı İHA ve SİHA pazarlaması yapıyor. Tıpkı Akkuyu Nükleer Santral projesinde olduğu gibi savaş yatırımlarında da önlenemez yükseliş var. 'İHA ve SİHA'lar olmasaydı Afrin'de başarılı olamazdık' derken aslında damada olanakların nasıl açıldığını da gözler önüne seriyor. Bir damat enerji bir damat savaş sanayi üzerinden aile saadeti, saadet zinciri yaşıyor. Çiftlikbank gibi bir saadet zinciri. Oğlanlar ortada yok, Bilal ve diğeri görünmüyor ama damatlar ön planda.

"Bu saadet zincirinin maliyetine kim katlanıyor, çiftçi esnaf emekçi katlanıyor. Her gün artan fiyatlar bunu bütün çıplaklığı ile ortaya koyuyor. Ama TÜİK Başkanı, 'bu artış gıdadan kaynaklanıyor' diyor ve enflasyon sepetindeki gıdaları azaltıyorlar. Halkı aldatmaya devam ediyorlar."

OSMANGAZİ SALDIRISI

Osmangazi Üniversitesi'ndeki saldırıya da değinen Temelli, savaş politikalarının ülkenin her yerini sardığını söyledi. Temelli, "Her yerde, sokaklarda, iş yerlerinde, üniversitelerde. Bir bilim insanı niye silah taşır, niye arkadaşlarını öldürür? Evet, suç kişiseldir ama bu suçun arkasındaki toplumsal ve siyasal ilişkilere de bakmak zorundayız. Bunu Eskişehir'de izledik. Zanlı 'Ben Cumhurbaşkanı'nı dinledim, ondan feyz aldım' dedi. O feyz ile insanları FETÖcü olmakla suçlayıp ihbar eden bu insan 4 kişiyi katletti. Silahlanmadaki bu artış aslında bu sahneleri önümüzdeki dönemlerde yaşama riskini de katlamaktadır. Her yeri militarize ederseniz, silahlanmaya destek verirseniz bu sonuçlarla karşılaşma olasılığımız yükselecektir" diye konuştu.

'OHAL KOŞULLARINDA SEÇİME GİTMEK CUMHUR İTTİFAKININ ARZUSUDUR'

Temelli seçim gündeminin de partilerinin gündeminde olduğunu belirterek, OHAL'in kalkması yönünde muhalefetin büyütülmesi gerektiğini söyledi. Temelli şunları söyledi:

"Nasıl bir seçim meselesini konuşabiliriz. Nasıl bir seçim dediğimizde OHAL koşularına karşı mücadele etmeyi OHAL'in kalkması yönünde muhalefeti yükseltmeliyiz. OHAL koşullarında seçime gitmek cumhur ittifakının arzuladığı bir senaryodur. Bakın, gene OHAL'i uzatacaklarını söylüyorlar. Çünkü OHAL olmadan seçime gidebilecekleri bir tablo yok. Hangi kirli pazarlığı yaparlarsa yapsınlar meşruiyet krizini aşamazlar.

Bugün Türkiye'nin krizlerini aşmak için sadece seçimleri değil seçimlere kadar olan süreç hatta seçimden sonrasını da konuşmamız gerek. Ancak demokrasi mücadelesini yükselterek bu sorunları aşabiliriz. Biz buradan tüm parti seçmenlerine, AKP seçmenlerine de sesleniyoruz. Kendi geleceğinize sahip çıkın. Siyasi iradenizin ipotek altına alınmasına izin vermeyin. Eğer biz demokratik bir çözüm, onurlu bir barış istiyorsak o halde onurlu ittifakları da toplumla birlikte mahallelerimizde, sokaklarımıza, iş yerlerimizde var etmeliyiz. Seçim sonuçlarına dair konuşmak yerine bu sürece dair konuşmak, OHAL'e ve faşizme karşı örgütlenmek gereklidir."

'MÜCADELEMİZİ YÜKSELTECEĞİZ'

Parti Meclisi toplantısında yaşananlara ilişkin nasıl bir politika uygulayacaklarını tartışacaklarını belirtti. Halkın yaşananların farkında olduğunu vurgulayan Temelli "Farkında olduklarını Newroz alanlarında gösterdiler. Kürt halkı ve Kürt halkıyla dayanışma içindeki emekçiler, işçiler, çiftçiler, esnaf Newroz alanlarında bu direnişi ortaya koydu. Şimdi aynı şeyi 1 Mayıs'ta faşizme karşı göstereceğiz. Yoksa seçim tartışmaları içine hapsolarak bu mücadeleyi sürdüremeyiz. Mücadelemizi yükselteceğiz" dedi.