ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

BEKSAV'dan 'Umutsuzluk kaçar türkülerimizden' gecesine çağrı

"Toplum için sanat, insanlık için bilim, özgürlük için politika" diyen BEKSAV, umutsuzluğa karşı düzenleyecekleri "Umutsuzluk kaçar türkülerimizden" dayanışma gecesine çağırdı.

Etkin Haber Ajansı / 07 Nisan 2018 Cumartesi, 14:43

İSTANBUL - Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV), "Umutsuzluk kaçar türkülerimizden" şiarıyla dayanışma etkinliği düzenliyor.

Şişli'de bulunan Cemil Candaş Kültür Merkezi'nde yarın saat 18.00'de düzenlenecek olan etkinlikte Erdoğan Emir ve Bajar ile BEKSAV bünyesinde faaliyet yürüten Kadın Yaşam Korosu ve Vardiya Müzik Grubu ezgileriyle sahne alacak.

ETHA'ya konuşan BEKSAV Yönetim Kurulu Üyesi İnan Söker, ilerici, devrimci, demokrat kesimlere yönelik yoğun bir faşizm rüzgarının estiği Türkiye'de, bu zor zamanlarda bir arada olabilmek ve bunun yollarını aramanın oldukça değerli olduğunu belirtti. "Özellikle yok edilmek istenen umudun, aksine büyütülmesi can yakıcı bir ihtiyaç. Toplumun tüm kesimleri için hem de" diyen Söker, akademisyenlerden, kadınlara, işçilere, aydınlara, öğrencilere, gençlere, LGBTİ'lere, gazetecilere, Kürtlere, Türklere, Alevilere bir çok etnik ve kültrürel kesimlere yönelik saldırıların arttığına dikkat çekti.

Herşeye inat mücadelenin devam ettiği bilinci ve umudun büyütülmesi gerektiği fikri ile "Umutsuzluk kaçar türkülerimizden" şiarıyla bir araya gelmeye karar verdiklerini dile getiren Söker, şöyle devam etti: "Ezgilerimizde umudu söylemek ve tınılarla buluşturmak derdimiz. Küçükte olsa güzel bir dayanışma ve birlik etkinliği olacak. Tüm dostlarımızı umutsuzluğu kaçırmaya, 8 Nisan Pazar günü Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezinde tek ses olmaya; ezgilerimizi söylemeye çağırıyoruz. 'Toplum için sanat, insanlık için bilim, özgürlük için politika' şiarıyla 'özgür toplum, mutlu doğa, yeni insan' hedefiyle ezilenlerin mücadelesinin bir parçasıyız. Bugün ezenlerin safında faşizme yandaş olan sanatçı ve aydın kesimine karşı muhalif aydın, yazar ve sanatçılarla sözümüzü dün olduğu gibi bugünde söylemeye devam edeceğiz."