ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Özsavunmasını kullanan kadın serbest bırakıldı

Kendisine sistematik işkence uygulayan eşini öldüren Betül F. tutuklama istemiyle çıkarıldığı mahkeme tarafından, suçun meşru müdafaa sınırları içinde ve taksirle öldürme kapsamında kalacağı gerekçesi ile adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Etkin Haber Ajansı / 07 Nisan 2018 Cumartesi, 20:07

İSTANBUL – İstanbul'un Pendik ilçesinde Betül F. sistematik işkence gördüğü eşini özsavunma hakkını kullanarak öldürdü.

Dün akşam yaşanan olay sonrasında Betül F. gözaltına alınarak Pendik Asayiş Büro Amirliği'nde sorguya alınmış, Emniyet sorgusunun ardından tutuklama istemiyle Kartal'da bulunan Anadolu Adliyesi'ne sevk edilmişti.

Betül F., mahkeme sorgusunda maruz kaldığı sistematik işkenceyi anlattı. Birçok kez yaralandığını, dişinin kırıldığını ve eşinin kafasını bıçakladını aktaran Betül F., şahsın aynı işkenceyi kızına da uyguladığını belirtti. 9 kez kadın sığınma evine sığındığını belirten Betül F., şahsın sosyal yardım paralarını da zorla elinden aldığını söyledi.

Betül F.'nin anlatımına göre ölen şahıs dün gece yine eşine şiddet uyguladı. Daha sonra da Betül F.'yi, kızını ve ailesini de öldürmekle tehdit etti, ardından da tüfeği yanına alarak uyudu. Betül F. ise şahıs uyandığında tüfekle eylemde bulunmaması için başucundan aldı ve bu sırada tüfek birden ateş aldı.

Mahkeme, suçun vasfının değişme ihtimali ve suçun meşru müdafaa sınırları içinde kalabileceği gerekçesi ile savcının tutukluluk talebinin reddine, Betül F.'nin yurt dışına çıkışının yasaklanmasına karar verdi.

Mahkemenin kararı şöyle: "Şüpheliye yüklenen 'eşi kasten öldürmek' suçunun niteliği, vasıf ve mahiyetinin değişme ihtimali (taksirle öldürme), meşru müdafaa kapsamında kalma ihtimali, dosya kapsamında ifadeleri alınan maktulün annesi, kardeşleri, çocuklarının beyanları ve tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde, tutuklamanın tedbir niteliği gözetilerek bu suçtan tutuklama isteminin reddine, başka suçtan tutuklu veya hükümlü değil ise derhal serbest bırakılmasına, haftanın 4 günü karakola giderek imza altına alınmasına, yurt dışına çıkma yasağının uygulanmasına..."