ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yıldız'dan sonra Doğuş da yapılandırma istedi

Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz holdingleri de vurdu. Geçen ay Yıldız Holding bankalara olan borcunu yapılandırdı. Doğuş Holding'de banklara başvurarak borçlarının yapılandırılmasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Nisan 2018 Cumartesi, 10:55

HABER MERKEZ - Türkiye'de ekonomik kriz söylentileri yüksek sesle dillendirilmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in "Dövizle borçlanmayın, belki fırtına kopacak" sözlerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan "bunun hesabını soracağız" demişti. Ama tüm veriler Şimşek'i doğrular kanıtlar sunuyor. Euro ve Dolar'ın her geçen gün TL karşısında değer kazanması, işyerini kapatan esnaf sayısındaki artış durumu gözler önüne seriyor.

Ayrıca buna büyük şirketlerin kredi borçlarının yapılandırılması da eklendi. Yakın zamanda Yıldız Holding 7 milyar dolarlık kredi yapılandırmasına gitmesi tartışma yaratmıştı.

Son haber ise deprem etkisi yaratacak türden. Hükümete yakınlığı ile de bilinen Doğuş Holding'in bankalarla masaya oturduğu ve borç yapılandırması istediği belirtiliyor.

Hürriyet'in haberine göre; bankalarla görüşme talep eden Doğuş Holding, "Ülker'e yaptığınızı bana da yapın" dedi.

Doğuş Holding'in Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderdiği 2017 yılı bilançosuna göre holdingin bankalara 23.5 milyar liralık borcu var. Mevcut dolar kuru ile yaklaşık 5.8 milyar dolarlık bir borç söz konusu.

Yine yayımlanan bilançoya göre Doğuş Holding geçen yıl 2.8 milyar lira zarar etti. 2016 yılı zararı ise 2.0 milyar lira idi. Holding, geçen yıl Garanti Bankası'ndaki hisselerini İspanyol ortağı BBVA'ya 3.3 milyar liraya satmıştı.