ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yanında getirdiği çekiç 'tasarlama' sayılmadı

Dikili'de eski kocası tarafından katledilen Işık İkizoğlu davasında savcı mütalaasını sundu. Savcı, suçun tasarlanarak işlendiğine dair yeterli delil bulunmadığını iddia etti. Oysa, sanık koca kadınla görüşmeye yanında bir çekiçle gelmişti.

Etkin Haber Ajansı / 06 Nisan 2018 Cuma, 16:42

İZMİR- İzmir'in Dikili ilçesinde, boşandığı eşi Işık İkizoğlu'nu (32) katleden Yahya Cengiz Küçük'ün (58) yargılanmasına devam edildi.

Bergama Ağır Ceza Mahkemesi'nde "tasarlayarak ve canavarca hisle eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan Küçük, duruşmada hazır bulundu.

Mütalaasını veren savcı, sanığın öldürme nedenin tespit edilememesi, sanığın öldürme kararını ne zaman verdiğinin belli olmaması nedeniyle, suçun tasarlanarak işlendiğine dair yeterli delil bulunmadığını belirterek, müebbet hapis ile cezalandırmasını talep etti.

Işık İkizoğlu'nun annesi Fatma Füsun Cebeciler, "Olayda vahşi bir şekilde kasten planlayarak, programlayarak öldürme vardır, acı çektirerek öldürme vardır. Takdiri indirimden yararlandırılmamasını ve sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyorum" diye konuştu.

Başak İkizoğlu da "Kardeşim, genç yaşta hatalı bir evliliğin bedelini çok ağır şekilde ödedi. Sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum" dedi.

Baba Yaşar İkizoğlu'nun avukatı Güntekin Yıldırım da "Olayda, oraya ait olmayan bir çekiç ile defalarca vurulmak suretiyle suç işlenmiştir, tasarlayarak işlenmiştir. Sanığın tasarlayarak canavarca his ve şevk ile kasten öldürme suçundan cezalandırılmasını talep ediyoruz" dedi.

Mahkeme heyeti, savunma için süre verip, duruşmayı erteledi.

HAYATIMIZDAN DA HAKLARIMIZDAN DA VAZGEÇMİYORUZ

Bu arada, Dikili Kadın Platformu, duruşma öncesinde Atatürk Meydanı'nda, sonrasında ise Bergama Hükümet Konağı önünde basın açıklaması yaptı. "Hayatımızdan da haklarımızdan da vazgeçmiyoruz" yazılı pankart ile "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz", "Işıklar ölmesin", "Kadın katliamına son" dövizleri taşıyan kadınlar, kadın katillerinin cezalandırılmasını istedi.

Dikili Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan Demet Önal, "Karanlık bir çağda yaşıyoruz. Yaşamak hiç bu kadar ağır gelmemişti. Etrafı saran ölüm kokuları nefes almamızı zorlaştırıyor. Tüm karanlığa inat, umudu yarına taşıyan bizler, ışığımız için buradayız. 15 Mayıs 2017'de tanıklık ettiğimiz bu vahşet, bizi ışığın izinden yürümeye zorluyor" dedi.

Her güne iki kadın cinayetinin olduğu Türkiye'de rakamlardan çok daha fazla cinayet olduğunu bildiklerini söyleyen Önal, "Üzgünüz, öfkeliyiz, isyandayız" dedi.

Basın açıklamasının ardından Başak İkizoğlu, öldürülen kardeşi Işık İkizoğlu'nun için yazdığı şiiri okuyup, "Tüm ailem çok acı çekiyor. Maddi ve manevi çöküntü içerisindeyiz. Ülkemizin yarası haline gelen taciz, tecavüz, çocuk istismarı ve şiddetin bir an önce bitmesi tek dileğimdir. Hiçbir insan, hiçbir canlının yaşam hakkını alamaz. Ben buraya, bir annenin, bir kadının sesi olmaya geldim" dedi.

Işık İkizoğlu, eski kocasının tehditlerini polise 3 kez bildirmesine rağmen hiçbir önlem alınmamıştı. Sanık koca, Işık İkizoğlu'nun kafasını çekiçle ezerek vahşice katletmişti. Polis, cinayet silahı olan çekicin yeni alındığını tespit etmişti.