ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Bor Şeker fabrikası Doğuş Çay'a satıldı

Niğde-Bor Şeker fabrikası 336 milyon liraya Doğuş Çay'a satıldı.

Etkin Haber Ajansı / 06 Nisan 2018 Cuma, 19:11

ANKARA- Şeker fabrikaları özelleştirilme sürecinde ihalesi gerçekleştirilen ilk fabrika Niğde-Bor Şeker oldu. İhaleyi 336 milyon lira bedelle Doğuş Çay'ın sahibi Doğuş Yiyecek kazandı.

Özelleştirme İdaresinde (ÖİB), Kurumun Başkan Yardımcısı Bekir Emre Haykır başkanlığında pazarlık usulüyle gerçekleştirilen ihalede ilk olarak kapalı zarf içinde elemesiz teklifler alındı. Üç elemeli tur sonrasında gerçekleştirilen açık artırmada başlangıç tutarı 245 milyon lira, artırım aralığı ise 1 milyon lira olarak belirlendi.

8 firmanın teklif verdiği ihalede açık artırmanın sonunda en yüksek teklifi, 336 milyon lira ile Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret AŞ verdi.

İhaleyi takip etmek için salona gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile bir grup milletvekili şeker fabrikalarının satışını protesto etti.

Ağbaba, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı çıkışında yaptığı açıklamada, satışı savunan tek kişi dahi olmadığını belirterek, "Bu yapılan şey hukuksuzdur. Bu satışın gerçekleşmesi milletle dalga geçmektir" dedi.