ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP'li Üstün: Bu coğrafya tehlikeli atıkların deposu yapılmak isteniyor

HDP Ekoloji Komisyonu üyeleri Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin temelinin atılmasını protesto etti. Açıklamada konuşan Prof. Dr. Beyza Üstün, "Bu bir ölümdür. Bu coğrafyada yaşayan halklar ve tüm canlılar, bu santral yapılmaya başlandıktan itibaren katledilmeye başlayacak. Yapılmak istenen tehlikeli atıkların depo sahasını meşrulaştırmaktır" Akkuyu'ya sessiz kalırsak hepimiz bu suça ortak olacağız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Nisan 2018 Perşembe, 14:03

İSTANBUL - Mersin Akkuyu'da nükleer santral yapımı için temel atma işlemlerinin gerçekleşmesini protesto eden Halkların Demokratik Kongresi (HDP) Ekoloji Komisyonu üyeleri, Maçka Parkı'nda basına açıklama yaptı.

"İnsan ve doğa katliamlarına neden olan nükleere izin vermeyeceğiz" yazılı pankartı açan HDP üyeleri adına HDP İstanbul İl yöneticilerinden Hunav Altun açıklama yaptı.

Altun, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin yapımını meşrulaştırma, bilimle yakından uzaktan ilgili olmayan kişilerden alınan "bilir" kişi raporlarına, Putin'le atılan temellere rağmen bu topraklara nükleer santral yapılamayacağını vurguladı.

"Ortadoğu'da kaybettiğiniz prestiji bu nükleer santralle yeniden kazanamazsınız" diyen Altun, "Ne Akkuyu'ya, ne Gerze'ye, ne İğneada'ya ne de başka bir yere: Bu topraklara nükleer santral yapamayacaksınız. Bizler bu coğrafyada yaşayan halklar olarak, başta Akkuyu nükleer santrali olmak üzere yapımı planlanan nükleer santrallerin enerji politikaları nedeni ile yapılmadığını biliyoruz. Biliyoruz ki; Anadolu, Mezopotamya ve Trakya topraklarının, sulak alanlarının nükleer atık deposu sahası olması meşrulaşacak, nükleere dayalı savaş sanayi zemini hazırlanmış olacak. Bizler bu coğrafyada yaşayan halklar olarak, Akkuyu'da ya da başka bir yerde nükleer santraller ve nükleere dayalı üretimler istemiyoruz. Bunun aksine yapılan tüm uygulama ve yürütmelerin karşısında olacağız” diye vurguladı.

'COĞRAFYAMIZ TEHLİKELİ ATIKLARIN DEPOSU YAPILMAK İSTENİYOR'

Xunav'ın ardından HDP Ekoloji Komisyonu üyesi Prof. Dr. Beyza Üstün konuşma yaptı. HDP olarak birçok ilde açıklama yaptıklarını hatırlatarak, "Bir kez daha söylüyoruz. Bu bir katliamdır. Bu bir ölümdür. Bu coğrafyada yaşayan halklar ve tüm canlılar, bu santral yapılmaya başlandıktan itibaren katledilmeye başlayacak. Yapılmak istenen tehlikeli atıkların depo sahasını meşrulaştırmaktır" dedi.

'YAŞAMI KATLEDEN HİÇBİR PROJEYE ONAY VERMİYORUZ'

Beyza Üstün, santrallin yapımının meşru hale gelmesiyle yaşanacaklarını şöyle aktardı:

"Bir yıl önce geçici bir izinle çalışmayı başlattılar. Danıştay, ÇED raporunu bilime aykırı bularak 2016'da reddetti. Nükleer atıkların bu coğrafyaya gömülmesi için gerekli düzenlemeler konmuştu. Danıştay bunu iptal etti. Buna rağmen inşaat izni verilerek meşrulaştırıldı. İktidar yetkilileri, Putin'le ya da Rus şirketleriyle yaptıkları temel atma törenleri ya da görüşmeleri gündeme sokuyorlar. Israrla ve ısrarla Akkuya'ya nükleer yapmaya çalışıyorlar. Bizler bu coğrafyada yaşayanlar, ne Akkuyu'nun ne de başka bir yerinin radyoaktif atık gömü sahası olmaması için elimizden gelen bütün dayanışmayı göstereceğiz.

Daha bugün Büyükçekmece'de hidrojen siyanür atıklarının gömülü olduğu alan basında yer aldı. Tehlikeli atıklar, maden sahasından, altın işleme tesislerinden ya da dinamitlemede kullandıkları kimyasallarla ortaya çıkar. Bugün Büyükçekmece'ye atmışlar. Buradaki siyanür radyoaktivite de içermiyor. Tek bir atığın bile coğrafyaya yaptığı etkiye bakın. Hemen canlı ölümleri yaşandı. Radyoaktivite atılmaya başlandığı andan itibaren radyoaktivite yayılmaya başlanacak. Kaza yaşanmasına gerek yok. Çernobil yaşanmasına gerek yok. Herhangi bir tussunami veya santralin yıkılmasına veya yangına gerek yok. Bu coğrafyadaki canlılar ölüme mahkum edilecek. Her radyoaktivite yayan element etkisini milyonlarca yıl sürdürür. Çok kararlıyız. Buna izin vermeyeceğiz. HDP olarak biz yaşamı savunuyoruz. Onu katleden hiçbir projeye onay vermiyoruz."

'AKKUYU'YA SESSİZ KALIRSAK SUÇA ORTAK OLACAĞIZ'

HDP Ekoloji Komisyonu'ndan Beyza Üstün, Büyükçekmece'de hidrojen siyanür atıklarıyla ilgili de kısa bir bilgi verdi. Hidrojen siyanür atıklarının etkisinin anında görülebildiğini söyledi. Etkisinin uzun süre devam ettiğini söyleyen Üstün, havaya karışmasıyla birlikte solunum yoluyla herkesi etkileyeceğine dikkat çekti. Üstün, "Atıldıktan sonra önlenmesi çok zordur. Üretime sokulduktan sonra önlenmesi çok zordur. Akkuyu'da kullanılacak olan veya gömü sahasına atılacak olan radyoaktif atıklar gibi. Bunları göremezsiniz. Çernobil'den hala kanserden ölümlere tanıklık ediliyor. Büyükçekmece'ye giderseniz ani etkisini göreceksiniz. Yıllar içinde etkisini sürdürecektir. Akkuyu'ya sessiz kalırsak hepimiz bu suça ortak olacağız. Herkesi Akkuyu'ya, bu katliama engel olmaya davet ediyorum" diye konuştu.