ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP: Kahraman bugün kayyum olarak Meclis'e geldi

Meclis'teki hukuksuzluğa tepki gösteren HDP Grup Başkanvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Meral Danış Beştaş, "Meclis'te faaliyet yürütebilmeleri için yapması gerekenleri yapmayan Kahraman, bugün kayyum olarak Meclis'e geldi" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Nisan 2018 Perşembe, 20:04

ANKARA - AKP'nin Meclis'teki konuşma sürelerini kısaltan İçtüzük'e aykırı önergesinin İsmail Kahraman yönetimindeki oturumda kabul edilmesine tepki gösteren HDP milletvekilleri, Genel Kurul'u terk etti.

HDP Grup Başkanvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Meral Danış Beştaş Meclis'te konuya ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Kerestecioğlu, "Anayasa'ya aykırı bir önerge Meclis'e sunuldu ve buna karşı bir tutum aldık, Mithat Sancar da bunun Anayasa'ya ve teamüllere aykırı olduğunu hukuk dersi verir gibi anlattı" dedi.

'GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ'

Meclis'te AKP tahakküm kurmaya çalıştığını söyleyen Kerestecioğlu, AKP'nin 'benim istediğim olursa olur, olmazsa bu Meclis'te ne söz olur ne de demokrasi' anlayışıyla hareket ettiğini kaydetti. İsmail Kahraman'ın bugün grup başkanvekillerini toplantıya çağırdığını söyleyen Kerestecioğlu, "Kendisinin bugün o koltuğa geçebileceğini ve önergeyi geçirebileceklerini söyledik, öyle de oldu. Görünen köy kılavuz istemez" diye belirtti.

BUGÜN MECLİS'E KAYYUM ATANDI

Kerestecioğlu, "Bu bir galibiyet veya mağlubiyet sorunu olarak görülüyor kendileri tarafından. Elitaş kazanamazsa Erdoğan kazanamaz diye düşünüyorlar ve bugün Meclis Başkanlığı'na kayyum atandı. Milletvekillerinin tutuklanmaması için, Meclis'te faaliyet yürütebilmeleri için yapması gerekenleri yapmayan Kahraman, bugün kayyum olarak Meclis'e geldi" diye kaydetti.

Kerestecioğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Kendileri söze o kadar tahammülsüzler ki, kadın oyuncularla ilgili yaşananları hatırlattığımızda, kendisinin laiklikle ilgili sözlerini hatırlattığımızda 'bu da bir düşüncedir, Anayasa'da laiklik de olmayabilir' dedi. Evet, 'biz sizin ifade hakkınız için de mücadele ederiz' dememize rağmen izledikleri intikam siyasetiyle bugün bizim tecritle ilgili önergemizin de işleme alınmamasını sağladılar.

"Saat 12:00'de yaptığımız görüşmede Kahraman, 'savaş demişsiniz, tecrit demişsiniz' dedi. Meclis'e atadıkları gibi sözlere de kayyum atadılar. Bugün şu anda Meclis'te bir noterlik uygulaması var. Kabul edenler etmeyenler, edenler etmeyenler şeklinde muhalefetsiz geçiriliyor. İstedikleri Meclis tablosu bu, istedikleri Türkiye tablosu bu. Muhalefetsiz Türkiye, muhalefetsiz Meclis. Biz buna razı değiliz.

"Az önce Bülent Turan'ın sözlerini de izledik. Diyor ki, 'Selahattin Demirtaş terörle iltisaklı olduğu için cezaevinde. Selahattin Demirtaş'ı görmeye giden CHP milletvekili sayısı 17, HDP milletvekili sayısı 7'. Terör kavramını herkes için kullanıyorlar, kabul etmiyoruz. Vekillerimizin hepsi konuşmaları nedeniyle cezaevinde. Mahkemeler Meclis konuşma tutanaklarını istemiyorlar. Bu halde yargılamalar sürüyor. Bizler cezaevlerini ziyaret edemiyoruz. Nasıl içeride yalanla siyaset yürütülüyorsa, basının önünde, halka karşı da yalan söyleniyor. Bizler arkadaşlarımızı görmek istemez miyiz? Her hafta her birimiz dilekçe veriyoruz, hepsi reddediliyor. HDP'li milletvekilleri cezaevlerine ziyarete gidemiyor."

FAŞİZM TAM OLARAK YAŞATILIYOR

Kerestecioğlu'nun ardından konuşan Beştaş, "AKP bulunduğumuz an itibariyle hiçbir şeyle yetinmediğini ilan etti. Hiçbir şey AKP iktidarına yetmiyor. Doyumsuz, açgözlü, ne alırsa alsın daha fazlasını elde etmek, daha fazla baskı, hukuksuzluk, keyfiyet isteyen bir iktidarla karşı karşıyayız. Faşizm tam olarak yaşatılıyor bu ülkede" diye konuştu.

Meclis'te sadece oylama yapıldığını vurgulayan Beştaş, "Arzu ettikleri şey, muhalefetin olmadığı, kimsenin konuşmadığı, Saray'dan gelen talimatın onaylanacağı bir Meclis. Buna Meclis diyemeyiz. Bizim konuşmalarımızın süresini daha fazla kısıtlamak için İç Tüzüğe aykırı önerge ile dayatmada bulunuyorlar. Anayasa'yı değiştirdiler, bu da yetmedi konuşma sürelerini kısıtladılar, bu da yetmedi İç Tüzüğü uzlaşma sağlamadan önerge ile değiştirdiler" diye belirtti.

AKP'nin 'Kendim çalarım, kendim oynarım' dediğini söyleyen Beştaş, "Şu anda da kendileri çalıp kendileri oynuyor. Davul da onlarda tokmak da onlarda, istedikleri gibi vuruyorlar. Buradan demokrasi çıkmaz. Daha fazla baskı çıkar. Biz demokratik siyaseti savunan, bütün baskılara karşı duran bir partiyiz" diye vurguladı.

Beştaş konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bugün bir başka kayyum ataması da önergelere geldi. Tecrit ve barışa ilişkin önergemizi bir öç alma duygusuyla reddettiler. Biz Afrin için savaş demeyecekmişiz, biz tecrit demeyecekmişiz. Biz hak ihlallerini yazamayacakmışız. Neden? Barış sözüne de savaş sözüne de tahammülleri yok."